Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vítr mohl na Moravě přesáhnout rychlost 219 km/h. Tornádo za sebou zanechalo stopu širokou 500 metrů

Následky tornáda v obci Mikulčice foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Škody způsobené čtvrtečním tornádem na jihu Moravy podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje od 219 do 263 kilometrů za hodinu. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost od 267 do 324 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav.
  13:10aktualizováno  16:55

Podle veřejně dostupných záběrů jih Moravy zasáhlo silné tornádo doprovázené savými víry, uvedl ČHMÚ na webu. Podle ústavu není zatím jasné, zda tornádo bylo pouze jedno, nebo jich bylo více.

Následky tornáda v obci Mikulčice
Následky tornáda v obci Mikulčice

O síle větru, který se ve čtvrtek večer prohnal částí jižní Moravy, svědčí záběry převrácených aut. „Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně,“ uvádí ČHMÚ.

Najednou všechno ztichlo, pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak, popsal svědek řádění tornáda

Tým jeho odborníků mimořádnou situaci dokumentuje přímo v postižené oblasti na jihu Moravy. „Je potřeba bližší prozkoumání škod přímo na místě, abychom se dozvěděli více nejen o síle tornáda,“ uvádí ČHMÚ. Mluvčí ČHMÚ Martina Součková odpoledne řekla, že vyhodnocení výsledků nebude v řádu hodin, spíš to bude trvat tři až čtyři dny.

V Česku je ročně zdokumentováno přibližně jedno až pět tornád. Tornádo přesahující sílu F3 v novodobé historii zaznamenáno podle ČHMÚ nebylo.

Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice, která má šest stupňů. Podle webu, který spravují amatéři spolupracující s ČHMÚ, tornádo označované jako F3 působí značné škody. Může strhávat střechy a zdi domů, převrací vlaky či lokomotivy, zvedá auta ze země, vyvrátí většinu stromů v lesích. Při síle F4 vítr srovná se zemí méně pevné budovy, auta jsou unášená vzduchem na velké vzdálenosti, významně poškozuje železobetonové budovy. Nejvyšší je stupeň F5 značící totální zkázu.

OBRAZEM: Zničené domy, ulice poseté troskami. Úsvit odhalil následky ničivého tornáda na Moravě

Měření rychlosti větru v samotném tornádu je prakticky neuskutečnitelné. Kvůli tomu navrhl v roce 1971 v USA meteorolog Tetsuya Theodore Fujita stupnici pro určování intenzity tornád. Je založená na vyhodnocení destruktivních účinků větru. Stupnice byla později lehce přepracována a zpřesněna, v praxi se upravená stupnice používá od roku 2007.

Stopa široká 500 metrů

Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic, dodal.

Čísla ohledně stopy po tornádu podle meteorologa  vyplynuly z leteckého snímkování. „Šlo o pás 26 kilometrů dlouhý, 500 metrů široký. Začínal u východní okrajové části Břeclavi, dosahoval zhruba po Ratíškovice,“ uvedl Münster.

Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už, třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...