25. července 2017 18:11, aktualizováno  18:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle ministerstva zdravotnictví je stav pobodané Češky v Káhiře kritický

Plážový resort Zahabia beach. I tady budou nyní zpřísněna bezpečnostní opatření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plážový resort Zahabia beach. I tady budou nyní zpřísněna bezpečnostní opatření. | foto: Reuters

Stav Češky zraněné předminulý týden při útoku na turisty v egyptském letovisku Hurgada je kritický. Uvedlo to v tiskovém prohlášení české ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní stav ženy, která je hospitalizovaná v jedné z káhirských nemocnic, se v posledních dvou dnech náhle zhoršil. Do Káhiry už v pondělí podle ministerstva odletěl tým českých zdravotníků pod vedením ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha.

„V tuto chvíli je bohužel pacientka v kritickém stavu, má maximální možnou léčbu, ale není schopna ani převozu na letiště,“ citovalo dnes ministerstvo ve svém prohlášení Koloucha. Ten z Káhiry rovněž informoval, že tři čeští lékaři a čtyři egyptští se na míéstě shodli, že v tuto chvíli nelze pro pacientku dělat více. Všichni tito lékaři jsou specialisté na urgentní medicínu a intenzivní péči.

„Stav hodnotíme jako multiorgánové selhání,“ popsal situaci Kolouch. Uvedl také, že v celém průběhu léčby a podle dostupné dokumentace a informací od vedoucích lékařů nemocnice nebylo nalezeno žádné pochybení.

S ohledem na žádost rodiny ministerstvo nezveřejňuje bližší informace o stavu zraněné. V nemocnici v Káhiře je podle české diplomacie její rodina, o kterou se stará tým odborníků, i zástupci českého velvyslanectví v Egyptě.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurgadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

Útočník do Hurghady přijel v pátek a až tam si koupil nůž, jímž pak útočil. Koupil si také vstupenku na pláž u jednoho z hotelů, tam pobodal tři ženy a pak přešel na jinou pláž a zaútočil na další tři ženy. Agentura AP s odvoláním na nejmenované policisty vylíčila, že útočník - absolvent egyptské univerzity - nejprve s Němkami poseděl a hovořil s nimi plynnou němčinou, než je napadl kuchyňským nožem. Z místa činu prchl, pronásledován strážníky, a ve vedlejším hotelu napadl další čtyři ženy, než jej pronásledovatelé zneškodnili.

Egypt, který bojuje o udržení turistů, dosud nepodal oficiální vysvětlení motivu útočníka ani detaily o něm.

Agentura DPA s odvoláním na káhirské bezpečnostní kruhy napsala, že útočník jednal podle pokynů IS a dostal úkol zaútočit na cizince. Avšak prokuratura, která vyslýchá útočníka v Káhiře, v sobotu uvedla, že jeho motivy zůstávají nejasné. Ani není jasné, zda šlo o útok vyšinutého jedince, zločin či teroristický čin. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

Místní úřady podle médií po útoku uváděly, že v úvahu připadá kriminalita, terorismus nebo zdravotní problémy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz