Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvíce lidé věří Babišovi, nejméně pak Okamurovi a Bělobrádkovi

Premiér Andrej Babiš navštívil Maroko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš navštívil Maroko | foto: vlada.cz

PRAHA Z představitelů parlamentních stran lidé nejvíc věří předsedovi ANO a premiérovi Andreji Babišovi a šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Babiš má důvěru 40 procent lidí, Bartoš 33 procent. Naopak největší nedůvěru budí předsedové SPD Tomio Okamura a lidovců Pavel Bělobrádek, u obou je to shodně 60 procent. V listopadovém průzkumu to zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Naprostou většinu dat autoři průzkumu získali před 12. listopadem, tedy před vypuknutím aféry kolem údajného únosu premiérova syna na Krym.

„U všech zkoumaných představitelů nedůvěra více či méně výrazně, avšak vždy statisticky významně převážila nad podílem vyjadřované důvěry,“ uvedlo CVVM. Upozornilo také, že v porovnání s květnovým průzkumem vzrostla nedůvěra u většiny zkoumaných politiků.

Nejvýraznější byl růst nedůvěry u Jiřího Zimoly, který v době sběru dat rezignoval na funkci statutárního místopředsedy ČSSD, a u předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. Zimolovi stoupla nedůvěra o devět procentních bodů na 44 procent, Pospíšilovi o osm procentních bodů na 49 procent. Shodně o sedm procentních bodů se zvýšila nedůvěra v místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka na 53 procent a v předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka na 51 procent.

Nadpoloviční nedůvěru má ještě šéf komunistů Vojtěch Filip s 58 procenty, Babiš s 55 procenty a předseda ODS Petr Fiala s 51 procenty. Rovná polovina lidí nevěří lídrovi hnutí STAN Petru Gazdíkovi, nedůvěru 49 procent má vedle Pospíšila ještě Bartoš.

Předseda Pirátů si ale proti květnu nejvýrazněji polepšil v důvěře, na 33 procent se posunul vzhůru o pět procentních bodů. Většina dalších politiků si zachovala stejnou důvěru jako v květnu. Okamura tak jako třetí nejdůvěryhodnější zůstal na 31 procentech, následují Fiala, Faltýnek, Filip a Bělobrádek, kterým shodně věří 23 procent lidí. Důvěru 22 procent má Pospíšil a Hamáček.

Premiér Andrej Babiš navštívil Maroko
Předseda Pirátů Ivan Bartoš během svého projevu na mimořádné schůzi sněmovny.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 15. listopadu a zúčastnilo se ho 1104 lidí ve věku od 15 let. Do pondělí 12. listopadu se uskutečnilo 96 procent všech rozhovorů. „Výsledky důvěry stranickým představitelům tedy nereflektují politické události nastalé po tomto datu,“ upozornili autoři průzkumu.

Podíl lidí, kteří vyjádřili důvěru a nedůvěru politikům (v procentech):
DůvěraNedůvěraRozdíl
Andrej Babiš (ANO)4055-15
Ivan Bartoš (Piráti)3349-16
Tomio Okamura (SPD)3160-29
Petr Fiala (ODS)2351-28
Jaroslav Faltýnek (ANO)2353-30
Vojtěch Filip (KSČM)2358-35
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)2360-37
Jiří Pospíšil (TOP 09)2249-27
Jan Hamáček (ČSSD)2251-29
Marian Jurečka (KDU-ČSL)1947-28
Jiří Zimola (ČSSD)1844-26
Petr Gazdík (STAN)1850-32
Radim Fiala (SPD)1344-31
Vít Rakušan (STAN)1229-17
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)1234-22
Alexandra Udženija (ODS)1240-28
Olga Richterová (Piráti)921-12
Petr Šimůnek (KSČM)824-16

Zdroj: CVVM

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.