1. října 2014 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle průzkumu STEM se k volbám chystají tři pětiny lidí

Kroužkování za volební plentou (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kroužkování za volební plentou (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Hlasovat v říjnových komunálních volbách se chystají tři pětiny občanů. Mírně převažují lidé, kteří budou volit kandidáty z jedné strany nebo sdružení. Těch, kteří chtějí vybírat politické reprezentanty napříč stranami, je však pouze o čtyři procenta méně. Ukázal to průzkum agentury STEM z počátku září. Ani jedna ze strategií výběru nových zastupitelů tak podle průzkumu nemá výraznější převahu, informovala ČTK analytička STEM Kamila Burešová.

K urnám se zcela jistě chystá 35 procent voličů. Dalších 25 procent lidí uvedlo, že se voleb spíše zúčastní. Nerozhodnutá zůstala zhruba pětina, osm procent pravděpodobně vybírat komunální zastupitele nepřijde. Zcela jistě nedorazí 11 procent lidí.

Míra ochoty zúčastnit se komunálních voleb se podle autorů průzkumu zvyšuje s věkem. "Rovněž lidé se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním prohlašují častěji než lidé se základním vzděláním nebo vyučení, že ke komunálním volbám přijdou," uvedli.

ČTĚTE TAKÉ:

Kandidátku jedné strany chce volit 52 procent obyvatel. Taktika výběru politických reprezentantů je různá v závislosti na věku dotázaných. "Lidé do 44 let častěji chtějí svou volbu poskládat z kandidátek různých stran a sdružení. Naopak mezi staršími lidmi převažuje strategie volit pouze jednu kandidátku konkrétní strany," sdělili autoři průzkumu. Volba zastupitelů z jedné strany je pak výrazně nejčastější mezi lidmi, kteří ve volbách do sněmovny v roce 2013 hlasovali pro komunisty.

Průzkum provedla agentura STEM mezi 3. a 10. zářím, na otázky odpovědělo 1024 respondentů starších 18 let.

Lidovky.cz, ČTK