Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Plošný zákaz alkoholu není totalitní, chráníme lidi před bordelem, říká starosta Prahy 1

Česko

  6:00
PRAHA - V uplynulých dnech vzbudila velkou pozornost novela vyhlášky, která v Praze omezuje pití alkoholu na ulicích. Součástí nové úpravy má být především to, že zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti bude platit pro celou Prahu 1. Aby předpis v nové podobě vešel v platnost, musí ho schválit pražské zastupitelstvo. Už minulý týden ho však podpořili zastupitelé v Praze 1. Starosta této městské části Oldřich Lomecký (TOP 09) se snaží vysvětlit, že vyhláška nemá nikoho „buzerovat“.

Popíjení alkoholu. foto: František Vlček, MAFRA

Stávající vyhláška určuje pravidla od roku 2008, od té doby byla dvakrát novelizována. Naposledy v roce 2013. Poslední čtyři roky si tak v Praze 1 nesmí dát člověk hlt něčeho ostřejšího na 39 ulicích, 12 parcích a v prostorách kolem obchodních center Tesco a Kotva. Novela omezující popíjení plošně má být tedy dramaticky přísnější. 

Za otevřené pivo na ulici pokuta. Praha 1 chystá zákaz v celé památkové rezervaci

„Míří hlavně na pikniky mladistvých zahraničních turistů, kteří jsou relativně chudí na to, aby si šli sednout do restaurace, takže piknikují v ulicích centra a ruší noční klid,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Lidovky.cz: Od toho přece máte městskou policii, aby turisty ukáznila, ne? 
My jsme chtěli, aby zakročovala městská policie. Městská policie zase říká, že k popíjejícím lidem přijde, oni se zklidní, odejde a začne to nanovo. Takže se v průběhu let seznam zakázaných ulic rozšiřoval. Teď už je tam asi třetina, jsou tam i parky a náměstí. Ale je to naprosto nesmyslné, protože každý rok musíme k turistům chodit a vysvětlovat jim, že na téhle ulicí je alkohol povolený, na této ne, a oni se to musí každý rok učit znova. Je to hloupé a nesmyslné.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Lidovky.cz: Takže řešením je pro jistotu zakázat pití na ulici po celé Praze 1? 
Je to daleko korektnější způsob, koneckonců takto to platí i v centru Londýna. Navíc pro naši novelizovanou vyhlášku budou platit výjimky pro trhy nebo okýnka, kde se alkohol prodává. Ta z toho budou vyňatá. Když si tedy do 50 metrů od místa, kde se prodává svařák, ten svařák dáte, vyhláška se toho týkat nebude. Vyhláška je zaměřená naprosto specificky na piknikování s otevřenou lahví, kterou si lidé kupují zejména ve večerkách.

Lidovky.cz: Vy jste říkal, že úprava vyhlášky směrem k celoplošnému zákazu popíjení alkoholu v ulicích Prahy 1 vyvolaly stížnosti občanů na rušení nočního klidu. Kolik jste jich obdrželi?
Dostáváme stovky stížností od občanů, kterých tu pořád žije 40 tisíc. Největší problém je posilnění alkoholem zejména u mladistvých, kdy městská policie často ani nemá sílu je umravnit. Myslím si, že tahle změna bude daleko jednodušší a umožní městské policii zakročovat.

‚Nedělejme z městské policie pitomce‘

Lidovky.cz: Městská policie přitom bude moci podle vyhlášky postupovat velmi tvrdě. Nový návrh počítá s tím, že za otevřenou lahev na ulici bude možné dotyčnému dát pokutu až deset tisíc korun. Je to opravdu nutné? 
To ale neznamená, že každému, koho uvidí s otevřenou lahví, musí dát pokutu. Tam stačí, aby dotyčnému jednoduchým způsobem řekla, že tu platí vyhláška, ať si tu lahev schová a jde jinam. Vyhláška neslouží k ničemu jinému, není to k žádné buzeraci. Společenská atmosféra je naopak taková, že se městská policie spíše stává otloukánkem, které se říká, že to a to lidem zakazovat nemůže, než že by někde někoho šikanovala.

„Prohibice v Praze“

Svou protialkoholní vyhlášku má Praha od roku 2008, tehdy ji schválil magistrát pod vedením ODS v čele s tehdejším primátorem Pavlem Bémem. Platná je od 7. července 2008. 
Vyhláška se od té doby zpřísňovala dvakrát. Poprvé to bylo opět Bémovo zastupitelstvo, zákaz rozšířilo rozhodnutím ze 17. června 2010. 
Naposledy předpis přitvrdilo zastupitelstvo pod vedením primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09) 19. září 2013.
Jak rostlo omezení vyhlášky, lze ilustrovat právě na Praze 1. V roce 2008 se tam nesmělo popíjet jen ve 14 ulicích a šesti parcích, dnes jsou tato čísla násobně větší (aktuální podoba vyhlášky zde). Dohromady se v Praze nesmí popíjet na více než 800 místech.

Lidovky.cz: Skutečně máte takovou důvěru v městskou policii, zvlášť když se bude moct opřít o takto tvrdou vyhlášku? 
Ve vyhlášce je naprosto jasně napsáno, že bezprostředně v okolí míst, kde vám to pivo natočili, ho můžete vypít. Pokud tedy nebudete vyřvávat na celou ulici. Městská policie se bude v souvislosti s touto vyhláškou zaměřovat hlavně na hluk a nepořádek. Zase bychom ji neměli úplně podceňovat, nechat jí dělat její práci a nedělat ze strážníků pitomce.

Lidovky.cz: Návrh vyhlášky vzbudil velký ohlas na sociálních sítích či v médiích, většinou šlo o kritické reakce. Jak jste si je pro sebe přeložil? 
Byl jsem třeba napadnut, že zavádím totalitní praktiky. Ale chtěl bych upozornit, že tohle funguje v centrech civilizovaných měst na západ od nás, jako je třeba Londýn. Je to i v některých švýcarských městech, naopak rozhodně to není na východ od nás. V Moskvě si třeba můžete chlastat, jak chcete. Tam to funguje přesně opačně.

Lidovky.cz: Argumenty odpůrců jsou takové, proč by měla samospráva člověku zakazovat dát si na veřejném prostranství pivo. Co tomu říkáte?
V celé památkové rezervaci centra města máte tolik možností, kde si dát alkohol. Na každých dvaceti metrech je restaurace, zahrádka nebo okénko, kde se prodává alkohol. A v blízkém okolí toho okýnka nikdo nebude nikoho penalizovat, když bude mít v ruce kelímek s alkoholem. Takže pokud budete žízniv a chtít popíjet víno, pivo nebo jiný alkohol, opravdu máte nepřeberné množství možností. Tady to je jen omezení, že to nemáte dělat lidem, kteří mají právo na noční klid.

Vyhláškou bráníme lidi před bordelem, říká starosta

Lidovky.cz: Pokud bych chtěl být důsledný, novela té vyhlášky je nespravedlivá, pokud chcete opravdu řešit hluk. V čem se hluk u okýnek nebo na zahrádkách liší od hluku, který bude popíjející člověk dělat na ulici? 
V tomto případě je to limitované jinak. Protože na zahrádce se musíte po 22. hodině odebrat dovnitř, kde je to takto omezené. A kde je to dovolené, můžete tam zůstat dál. Nicméně v obou případech počet důvodů k rušení nočního klidu a obtěžování těch, kteří tam bydlí, se dramaticky zmenší. Navíc když jsou popíjející vevnitř, tak za ně alespoň trošku zodpovídá provozovatel hostince. On totiž podle zákona má povinnost, aby podnapilým už nenaléval. Kdežto když si parta lidí koupí ve večerce dvacet lahví rumu a „zduní“ se do němoty, tak s tím se potom těžko něco dělá.

Lidovky.cz: Návrh novely jste minulý týden schválili na zastupitelstvu Prahy 1, co bude dál a odkdy by mohla platit? 
My jsme schválili na zastupitelstvu návrh novelizace a budete se divit, ale hlasovali pro to všichni zastupitelé včetně opozičních. Takže tohle není politická věc, že by nějaká strana hlasovala pro něco nebo proti něčemu. Ale my jsme dali slib zastupitele, že budeme bránit své občany. A tímto je bráníme před tím nočním bordelem v ulicích. To je jediný důvod, proč je ta vyhláška takto tvrdě novelizovaná.  Nyní je potřeba, aby to schválila rada i zastupitelstvo hlavního města. Pokud to schválí, tak by to mohlo od února platit. Pakliže to neschválí, platí stávající vyhláška, kde je to vyjmenované ulici po ulici.

Lidovky.cz: Jak budete reagovat, když novelu vyhlášky zastupitelstvo hlavního města neschválí? 
Praha 1 by musela přistoupit k tomu řešení, že si vezme seznam svých ulic a bude je do vyhlášky přidávat jednu po druhé. A policisté se budou dál s turisty dohadovat nad mapou, v které ulici se ještě smí pít alkohol, nebo ne. Což si myslím, že by bylo špatné řešení.

Lidovky.cz: Úplně si neumím představit situaci, kdy se strážník takovým způsobem s někým dohaduje. Vy o podobném případu skutečně víte? 
Můžu vám třeba popsat na situaci nedaleko náměstí Republiky. V ulici Dlouhá je popíjení alkoholu na ulici zakázané, ale hned vedle je ulice Revoluční, kde to zakázané není, a pak tam máte náměstí Republiky, kde je to zase zakázané. A je úplně nesmyslné nahánět lidi do míst, které jsou mezi dvěma zakázanými ulicemi. To je opravdu čistší udělat teritoriální vymezení zákazu než výčtové.

Autor: