Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle uniklých dat lidé tipují, že se covidem nejvíc nakazili doma či v práci. Čísla jsou zavádějící, tvrdí ÚZIS

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚZIS Ladislav Dušek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se nejvíce lidí dle vlastního odhadu koronavirem nakazilo na pracovišti a v domácnosti. Hromadné a společenské akce se podílejí na celkovém podílu nakažených jen velmi málo, stejně jako sportovní akce a střední nebo vysoké školy. Podle statistiků ministerstva je však vypovídací hodnota malá, protože řada zdrojů nákazy je nevystopovatelná.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) podle tiskového mluvčího Josefa Tučka zaslal dokument se statistikami serveru Echo 24 omylem. Tuček dále uvedl, že data mají podle něj sníženou vypovídací hodnotu, protože se zdroj nákazy nedá zjistit u všech infikovaných, v některých oblastech může jít až o dvě třetiny nakažených. Důvodem toho může být například fakt, že hygieny nestíhají dostatečně trasovat a koronavirus se v Česku přenáší stále více komunitně.

Podle uniklého dokumentu se nákaza covid-19 šíří nejvíce na pracovištích, kde se od března do 10. října nakazilo zhruba 32 % lidí, 23,5 % nemoc chytilo od rodinných příslušníků.

Jen zhruba 14,4 % lidí je přesvědčeno, že se nakazilo při „běžných aktivitách bez upřesnění“, kam pravděpodobně spadají i restaurace, jejichž provoz vláda omezila na výdejní okénka již před týdnem. Na hromadných akcích se podle dokumentu nakazilo jen něco málo přes jedno procento lidí, stejně jako na dovolených a při sportu.

Zdroj nákazy na škole se na celkovém čísle podílí podle typu školy od 1,6 procenta (ostatní školy) po 4,8 procenta v případě základních škol.

Podle informací serveru Lidovky.cz je však uniklý dokument starou verzí s neaktuálními daty, která lze navíc snadno dezinterpretovat.

Velkou roli může hrát fakt, že část míst s nízkým výskytem případů, například zmíněné školy, funguje v posledních týdnech v omezeném provozu a projevila se tam tedy už zavedená opatření. Na to, jak lze data vyložit, mají vliv i limity trasování zdroje nákazy. Jinými slovy, v rodině se původce nákazy dá zjistit snadno, venku, například v MHD či v hospodě, je to výrazně složitější. I proto je v datech téměř čtvrtina (23,9 %) hlášených zdrojů nákazy neurčená. 

Ve středu večer zveřejnil ÚZIS aktuální tabulku, kterou okomentovala hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Osoby diagnostikované s covidem podle sociálního prostředí a pravděpodobného...

Osoby diagnostikované s covidem podle sociálního prostředí a pravděpodobného místa nákazy

„Tabulka uvádí počet pozitivně diagnostikovaných osob s COVID-19 v ČR dle sociálního prostředí a pravděpodobného místa nákazy. S rostoucí epidemiologickou zátěží populace narůstá také pravděpodobnost nákazy při běžných aktivitách dne a často tedy nelze místo nákazy jednoznačně prokázat. Proto tabulka kombinuje místa nákazy se sociálním prostředím či aktivitou, které daný pacient uvedl jako pravděpodobné místo nebo zdroj nákazy,“ úvádí Rážová.

„Pokud nebylo místo nebo prostředí nákazy určeno jednoznačně, může být jedna osoba zařazena i do více kategorií Z tohoto důvodu součet položek v tabulce zpravidla přesahuje celkový počet diagnostikovaných uvedených v prvním řádku. Zdrojem dat jsou epidemiologická šetření KHS, která mají v čase určité zpoždění, a proto jsou v tabulce uváděny i počty dosud nedořešených případů,“ dodává hlavní hygienička. 

,

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Policisté odchytli krajtu královskou v záchodové míse.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Policisté odchytli krajtu královskou v záchodové míse.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Policisté odchytli krajtu královskou v záchodové míse.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - JUNIOR (24-26.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč