Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O víkendu měly výpadek některé covidové laboratoře, upozornil hejtman. Podle ministra si vzaly volno

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Praha O víkendu měly v kraji výpadek některé laboratoře testující na covid-19, uvedl ve Sněmovně poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Obecně podle něj není problém, kde lidi na koronavirus testovat, upozornil ale na omezené kapacity. V době, kdy není vyhlášený nouzový stav, je problém umístit do všech odběrových míst zdravotníky, protože jsou vytíženi v naplno fungujících nemocnicích. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že situace na Karvinsku se uklidňuje.

Vondrák uvedl, že ve čtvrtek a pátek bylo v kraji zhruba 1900 testů, o víkendu 4. a 5. července pak 753 a 905. „Ale pořád je tam velká spousta (lidí), která čeká ve frontě,“ připustil. Kapacity laboratoří totiž víc nemohou zvládat, což je podle něj dáno jejich fyzickými možnostmi. „Navíc došlo během víkendu k výpadku některých laboratoří, prostě se jim pokazily stroje, které mají,“ řekl Vondrák.

Adam Vojtěch uvedl, že některé ze soukromých laboratoří v Moravskoslezském kraji si vzaly přes prodloužený víkend volno. „Zamrazily vzorky, daly je do lednic a netestovaly. Takže i tím pak může být dána prodleva,“ poznamenal. Podle ministra je nutné podniknout kroky, aby se to nestávalo.

Podle Vondráka si dal Moravskoslezský kraj při první vlně epidemie za cíl vybudovat si odběrové kapacity na zhruba 2000 testů denně. Vytvořit kapacity na 10 000 testů a poté je nevyužívat podle něj nemá smysl. Za nešťastné považuje, že se na odběrech podílí záchranná služba. „Ta musí pracovat na záchraně lidských životů,“ uvedl.

V kraji je 11 odběrových center, dodal Vondrák. „Řada z nich jede ve dvou směnách, ale máme základní problém. Tím, že není nouzový stav a nemocnice jedou v plném výkonu, tak je velký problém alokovat pro všechna odběrová centra zdravotníky, kteří musí vykonávat svou práci v nemocnicích,“ řekl. Za nejvhodnější by považoval vytvoření systému, podle kterého by se žádala o pomoc armáda.

Sněmovna dnes šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji, který je v poslední době nejvýznamnějším ohniskem covidu-19 v Česku, probírá na mimořádné schůzi. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se situace na Karvinsku uklidňuje. Nákaza se tam podle něj nekontrolovaně nešířila, covidem-19 onemocněli na Karvinsku hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin.

Zdravotní systém není ochromen

Podle ministra Vojtěcha se nákaza na Karvinsku nekontrolovaně nešířila, covidem-19 onemocněli hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin.„Drtivá většina pozitivně zachycených jsou horníci nebo blízké kontakty,“ uvedl Vojtěch. Podle něho nejde o komunitní šíření nákazy. „Očekáváme s epidemiology, že se bude situace zlepšovat,“ podotkl Vojtěch. Klesající trend je podle něho jednoznačný.

Dřívější nárůst počtu pozitivně testovaných lidí byl dán podle Vojtěcha plošným testováním. Zdůraznil, že drtivá většina z nich neměla příznaky. Měření teploty, které státní společnost OKD zavedla, je proto nezachytilo.

„Zdravotní systém není ochromen, hrozba pro širší populaci není tak výrazná, jako byla v době začátku první vlny,“ uvedl Vojtěch. Pokud by se situace zhoršovala, nevyloučil zpřísnění protikoronavirových opatření. Nyní ale podle něho nic takového nehrozí. Zavírat region s 260 000 obyvateli by podle ministra nebylo adekvátní.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...