Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bouře ve sklenici vody, říká Kalousek o údajném Zemanově vetu. ČSSD bude jednat o dalším postupu

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se ve čtvrtek ve Sněmovně omluvil za úterní návštěvu zavřené restaurace i za to, že věc zprvu zlehčoval. foto: ČTK

Praha - Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek pokládá spor o veto daňového balíčku za bouři ve sklenici kvůli jednomu slovu. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) zákon nelze omylem schválit ani vetovat. Vládní ČSSD bude jednat o dalším postupu se stranami, které mají stejný pohled na daňový balíček.
  11:04aktualizováno  12:03

14 poslanců ČSSD je připraveno připojit své podpisy k případné žádosti o přezkum dopisu prezidenta Miloše Zemana předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) u Ústavního soudu.  Napsal to předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Daňová smršť ovlivní každého, tolik změn tu dlouho nebylo. Kde lidé ušetří a za co si naopak připlatí?

Daňový balíček by měl začít platit od začátku ledna. V prosinci normu zahrnující zrušení superhrubé mzdy schválili poslanci a senátoři. Zeman oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nebude vetovat, a toto pondělí návrh daňových změn bez podpisu vrátil Vondráčkovi. Podle některých právníků i politiků je ale možné, že Zeman formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat Sněmovna. Na konci dopisu adresovaného Vondráčkovi totiž prezident napsal, že zákon „vrací k dalšímu opatření“, uvedl v úterý server Info.cz.

Ústavní právník Jan Kysela nepovažuje formulaci v Zemanově dopise předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) za veto daňového balíčku. Podle dalšího ústavního právníka Jana Kudrny o veto podle Ústavy jde, diskusi o právní podstatě ale považuje spíše za akademickou záležitost. Jedná se podle něj o věc, která se bude řešit v politické rovině bez ohledu na právní stanoviska. 

Daňový balíček má platit od začátku ledna. Právníci upozornili na nesrovnalost u Zemanovy reakce

„Jediný, kdo může rozhodnout, zda lze dopis prezidenta vykládat jako veto, je Ústavní soud. Případná žádost o přezkum vyžaduje podpisy nejméně 41 poslanců. ČSSD je připravena svých 14 připojit, a o dalším postupu budeme jednat se stranami, které mají na zákon stejný pohled,“ uvedl Hamáček. Sociální demokraté podle něj sdílejí Zemanovy obavy o stabilitu veřejných financí a považují přijetí zákona v současné podobě za nezodpovědné.

‚Zákon nejdem omylem přijmout, ani schválit‘

Podle některých právníků i politiků je ale možné, že Zeman formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat Sněmovna. Na konci dopisu adresovaného Vondráčkovi totiž prezident napsal, že zákon „vrací k dalšímu opatření“, uvedl v úterý server Info.cz. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček trvá na tom, že prezident daňový balíček nevetoval, tím pádem začne od začátku roku platit.

Bývalý ministr financí Kalousek řekl, že případnou mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli daňovému balíčku by v žádném případě nepodpořil. „Kdyby (prezident) do toho dopisu místo vracím napsal zasílám, tak k té bouři vůbec nedošlo,“ řekl. „Já mám za to, zákon nevetoval, nepodepsal,“ uvedl.

Babiš ‚chtěl jít do práce‘ a prosil sněmovnu, aby rozhodla o daních. Sklidil kritiku

Podle Vondráčka stejně jako nelze omylem zákon přijmout, tak jej nejde omylem vrátit. Prezident podle něj opakovaně vyjádřil svou vůli, že zákon nebude vetovat, ani ho nepodepíše. „V tomto celkovém kontextu je nutné vykládat i průvodní dopis, kterým poslal zákon zpět do Poslanecké sněmovny. Zákon již podepsal předseda vlády a bude publikován ve Sbírce zákonů,“ uvedl. Premiér Andrej Babiš (ANO) zákon podle Vondráčka podepsal v pondělí.

Také předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) zastává názor, že prezident daňový balíček nevetoval. Není tak podle ní nutné, aby se zákonem opět zabývala Sněmovna.

ČSSD nemůže podpořit ani jednu verzi daňových změn, uvedl Hamáček. ‚Je to cesta ke slabému státu‘

Naopak Votava se odkazuje na některé právníky, podle kterých formulaci „vrací Sněmovně“ i neuplynutí patnáctidenní lhůty bez podpisu lze vyložit jako veto. „Je třeba, aby o vetu Sněmovna hlasovala. Případnou žádost na podání Ústavnímu soudu ČSSD podpoří, tak se vyjádřil i předseda strany,“ poznamenal. Šéf ČSSD Jan Hamáček v úterý sdělil serveru Seznam Zprávy, že z jeho pohledu lze formulaci použitou prezidentem vykládat jako veto.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš serveru Info.cz v úterý řekl, že podle textu dopisu a formulace v závěru prezident návrh vetoval, takže se k němu bude Sněmovna muset sejít.

Zeman nepodepsal daňový balíček. Považuje ho za projev snížené míry odpovědnosti

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by pro naprosté vyjasnění pochybností považovala za nejrozumnější, aby Vondráček vznesením dotazu Zemanovi nechal prezidenta vysvětlit jeho úmysl v dané věci. „Vzhledem k tomu, že zákon má začít platit pozítří a že se týká statisíců daňových subjektů, by bylo vrcholně nešťastné, kdyby v lednu byli všichni uvrženi do zmatku a nejistoty,“ napsala.

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný poznamenal, že po konzultaci s právníky se podle něj jedná spíše o nešikovnou formulaci Kanceláře prezidenta republiky. „Vůle prezidenta byla opakovaně projevena. Ale v tak zásadní věci bych čekal nezpochybnitelný postup prezidenta,“ uvedl na Twitteru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!