21. února 2011 17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podmínky tendru na pražskou čističku se změnily. Miliardový obrat už netřeba

Podmínky pro vstup do tendru na stavbu pražské čističky se zjednodušily (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podmínky pro vstup do tendru na stavbu pražské čističky se zjednodušily (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Požadavky na uchazeče tendru na přestavbu pražské čistírny odpadních vod budou zjednodušeny. Právě kvůli náročným kvalifikačním podmínkách byl tendr kritizován.

Shodla se na tom v pondělí komise, která tendr přepracovávala, informoval radní Radek Lohynský (ODS).

Právníci nyní zjednodušené požadavky rozpracují, materiál pak dostane na stůl rada hlavního města. Tento týden budou podmínky vyvěšeny v registru veřejných zakázek.

Šance pro menší firmy
Podle primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD) město sníží mimo jiné ekonomická kritéria na uchazeče tendru. Původní podmínky požadovaly mimo jiné to, aby firma, která čistírnu postaví a následně bude provozovat, měla roční obrat v řádech miliard korun.

Omezí se také požadavky na vybavení, které musí mít firma k dispozici. Podmínky původně stanovovaly například konkrétní počty nákladních automobilů a lodí, které má mít dodavatel k dispozici.

Garanti Svoboda s Tůmou
Lohynský považuje dohodu za přelomovou, protože na ní kromě koalice v čele s primátorem spolupracovala také opoziční TOP 09. "Osobní intervence Zdeňka Tůmy (TOP 09) a pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) jsou podle mne dostatečnou zárukou férovosti a korektnosti upraveného zadání. Věřím, že nové podmínky s těmito dvěma garanty rozptýlí veškeré pochybnosti o této stavbě," uvedl Lohynský.

Čtěte také:

Praha si od zjednodušení kvalifikačních podmínek slibuje, že se do tendru bude moci přihlásit co nejvíce uchazečů. Chce se tak vyhnout dřívějšímu podezření, že je tendr vypsán účelově. Primátor Svoboda už dříve uvedl, že přepracování tendru je jediná varianta, kdy Praze nehrozí, že by mohla přijít o evropskou dotaci na tuto stavbu.

Čistička za miliardy

Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle pražského magistrátu vyšplhají na 9,2 miliardy korun. Další miliardy bude stát likvidace kalů. Podle magistrátu ale není možné tuto cenu zatím odhadnout.

Vedení města už dříve avizovalo, že nabídky bude možné podávat do 14. dubna. Termín se ale možná o několik dní neposune tak, aby byly splněny lhůty pro zveřejnění tendru.

Komisi vedl primátor Svoboda, Prahu dále zastupovali náměstek primátora Březina a radní Lohynský. Opozice měla mezi členy Zdeňka Tůmu, Pavla Richtera (oba TOP 09) a Viktora Pázlera (KSČM). Kromě politiků v komisi byli také Jaroslav Pollert z ČVUT, Jiří Wanner z VŠCHT, ředitel Pražské vodohospodářské společnosti Otakar Novotný a Radka Bučilová z ministerstva životního prostředí.

ČTK, Lidovky.cz

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz