Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový impuls v kauze OKD? Do případu se kvůli Komerční bance vložila NCOZ

Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA/OSTRAVA Kauzou sporného doprodeje OKD z roku 2004 se opět zabývají policisté. Mají v rukou podnět, aby prověřili roli Komerční banky a advokátní kanceláře Allen & Overy při privatizaci zbytku státního podílu v těžařském gigantu. Kvůli privatizaci stojí před soudem v pozici obžalovaných tři lidé, jejichž vinou se měl stát svého části zbavit pod cenou.

Impuls k prošetření vzešel letos koncem června od tajemníka Národních socialistů Jaroslava Andrese. Podle něj má policie rozkrýt okolnosti vzniku posudku, který ocenil zbylých 46 procent státu v OKD na 2,08 miliardy korun. Vláda sice svou část prodala za dvojnásobnou částku, ale i tak se tím podle státního zástupce připravila o 5,7 miliardy. Odpovědnost podle obžaloby jde za autorem posudku Rudolfem Douchou a Pavlem Kutou s Janem Škurkou z Fondu národního majetku, jenž transakci zajišťoval.

Podle nového podnětu sehrála v přípravě posudku oceňující státní podíl v OKD Komerční banka dosud neobjasněnou roli. Vedle Douchy ze znalecké firmy Vox Consult se měla podílet na jeho přípravě, aniž by přitom byla znaleckým ústavem. Jinými slovy k práci na posudku neměla banka oprávnění. Nicméně úloha Komerční banky byla údajně pouze zástěrkou pro odpovědné úřady, aby se zvýšila důvěryhodnost posudku.

„Je zde tudíž podezření, že k tomuto klamavému užití váhy Komerční banky mohlo dojít záměrně ke zvýšení celkové věrohodnosti předmětného nepravdivého posudku,“ stojí v podnětu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Advokátní kancelář Allen & Overy státu poskytovala poradenství, jenž mělo obstarat hladký průběhu obchodu. Jejím hlavním úkolem bylo připravit privatizační smlouvu.

Advokáti z Allen & Overy podle podnětu údajně věděli, že se podíl Komerční banky při vzniku posudku nadsazuje. Nicméně o tom ministerstvu financí, vládě ani Fondu národního majetku neřekli. „Tímto způsobem mohli dojít k mystifikaci a oklamání, neboť všechny tyto instituce měly k dispozice nepravdivé a zavádějící informace o tom, že na ocenění majetku společnosti se podílely dva znalecké ústavy,“ stojí v podnětu.

Podnět prověří NCOZ v Ostravě

Andresovo podání přijalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které ho poslalo na stůl kriminalistům. Zda popsané skutečnosti ohledně Komerční banky a advokátní kanceláře Allen & Overy skutečně přispěly k podle obžaloby zmanipulovanému posudku a v důsledku nevýhodnému prodeji státní části OKD, nyní prověří Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„Předmětné podání bylo postoupeno policejnímu orgánu Národní centrála proti organizovanému zločinu, expozitura Ostrava zejména za účelem vyhodnocení, zda oznamovatel uvádí nové relevantní skutečnosti, které by v dosavadním trestním řízení nebyly známy, s případným provedením šetření v tomto směru,“ potvrdil serveru Lidovky.cz žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Své aktuální kroky NCOZ nehodlá komentovat. „Náš útvar k vašemu dotazu nebude poskytovat žádné informace,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Komerční banka i advokáti z Allen & Overy pro server Lidovky.cz žádné pochybení nepřiznali. Banka argumentuje tím, že její úlohu v transakci už policie v minulosti objasňovala.

Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun.
Bohuslav Sobotka.

Podle revizních znalců byly OKD oceněny špatně

„Komerční banka předchozích letech poskytla orgánům činným v trestním řízení dokumenty a vysvětlení související s celou kauzou, jakékoliv pochybení na její straně nebylo zjištěno,“ řekl mluvčí banky Pavel Zúbek. Advokátní kancelář je pak podle svého vyjádření připravena být vyšetřovatelům k dispozici. „Jsme přesvědčeni, že k žádnému pochybení z naší strany nedošlo,“ uvedla Jana Kloudová z Allen & Overy.

Kauza OKD nabrala nový směr koncem června, když vyšly najevo závěry revizního posudku zadaného soudem, na který upozornily LN. Revizní analýza měla přinést konečnou odpověď na otázku, zda byl státní podíl v OKD oceněn správně. Podle posudku se tak nestalo. Revizní znalci z firmy Azet Konzult naopak potvrdili poznatky obžaloby, že Doucha do svého posudku nezahrnul 23 dceřiných společností těžařské firmy nebo nemovitý majetek včetně několika ubytoven, vily či nemocnice.

„Znalecký posudek Vox obsahuje řadu pochybení a nedostatků. Nesplňuje požadavky na základní náležitosti znaleckého posudku. Porušuje i ty nejzákladnější zásady pro ocenění,“ napsali revizní znalci, jejichž závěry LN získaly. Právě kvůli vypracování revizního posudku soud v kauze OKD více než rok stál, k projednávání případu se vrátil v půli července. V září má jako svědek vypovídat premiér Bohuslav Sobotka, který jako tehdejší ministr financí nesl za prodej OKD politickou odpovědnost.

Zbytek podílu v těžařském gigantu odkoupila za zmíněné 4 miliardy od státu firma Karbon Invest, která držela v OKD majoritu už od roku 1998. OKD však v rukou Karbon Invest nezůstaly dlouho, prakticky obratem je přeprodala firmě RPG Industries amerického finančníka českého původu Zdeňka Bakaly. Těžební kolos v jeho vlastnictví loni v květnu dospěl k úpadku, kdy pohledávky věřitelů činily 24 miliard korun.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...