3. srpna 2017 9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lesy ČR upozorňují nad nebezpečím požárů. Varují před kouřením a rozděláváním ohně

Lesní požár (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesní požár (ilustrační snímek) | foto: Reuters

HRADEC KRÁLOVÉ Státní podnik Lesy České republiky (LČR), jemuž patří téměř polovina lesů v zemi, v současném horkém počasí upozorňuje na zvýšené riziko lesních požárů. Od začátku prázdnin lesníci evidují osm požárů, při kterých vznikla škoda za zhruba 250 tisíc korun, informovala o tom mluvčí LČR Eva Jouklová.

Lesníci varují před kouřením v lese a nedopalky, hořet může začít také od odložené skleněné lahve, která může působit jako lupa. „Vyhněte se kouření a rozdělávání ohně či odhazování hořících předmětů v lese i 50 metrů od něj. Hříšníkům hrozí 15 tisíc korun a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody,“ uvedl vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany LČR Jiří Smetana.

Lesníci nyní drží kvůli riziku požáru pravidelné hlídky, v případě kritického sucha podnik může využít i letecký monitoring. Největší červencový požár lesníci LČR zaregistrovali na Znojemsku, kde plameny zasáhly plochu 3,3 hektaru lesa. „Při sklizni nejdříve zahořelo od kombajnu pole, pak les,“ uvedl lesní správce ze Znojma Václav Lukášek.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz