Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnikání i lenošení a volno. Neúspěšní politici hledají po volbách práci

Pražský exprimátor Tomáš Hudeček z TOP 09 (vlevo) a předseda pražské TOP 09... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský exprimátor Tomáš Hudeček z TOP 09 (vlevo) a předseda pražské TOP 09... | foto: ČTK

PRAHA Znechucený exprimátor Ostravy Petr Kajnar z politiky definitivně odchází a jeho dosluhující protějšek z Brna Roman Onderka zase uvažuje o dráze podnikatele. Juraj Thoma se chce místo vedení budějovického magistrátu věnovat především své obhajobě u soudu. Plány politiků po skončení kariéry jsou různé.

Dnes už bývalý ostravský primátor Petr Kajnar zažil letos v politice strmý pád. Nejprve ho na začátku roku vyloučili spolustraníci ze sociální demokracie, v podzimních komunálních volbách pak kandidoval za Ostravské Fórum, ale do zastupitelstva se těsně nedostal. „Už toho mám plné zuby, z politiky odcházím a už se nevrátím. Ještě si rozmyslím, co dál, ale chci jít do soukromého sektoru. Už na to vážně nemám nervy,“ prozradil serveru Lidovky.cz zklamaný Kajnar.

ČTĚTE TAKÉ:

Po vnitrostranickém boji s Tomášem Hudečkem odešel prozatím z politiky i další zkušený komunální politik Jiří Vávra. Na kandidátce TOP 09 na pražský magistrát nefiguroval a neúspěšně se pokusil proniknout do Senátu. Dosluhující první náměstek pražského primátora teď tvrdí, že především odpočívá a řeší resty, které v minulosti zanedbal. „Mám ještě nějaké podíly ve firmě, takže se chci věnovat obchodním aktivitám, na druhou stranu bedlivě sleduju vyjednávání koalice v Praze a všeho okolo. Vyhodnocuji politickou situaci a přemýšlím, co dělat dál, ale zatím o tom není rozhodnuto,“ nevylučuje návrat Vávra.

Hudeček učí na vysoké škole

Končící pražský primátor Tomáš Hudeček po odchodu z Topky sice zůstává dál v jeho zastupitelském klubu, musí si však také hledat nové uplatnění. O své budoucnosti ale zatím mluvit příliš nechce. Kromě práce v komunální politice přednáší na Přírodovědecké fakultě na pražském Albertově. „Na univerzitě stále působím, jen dnes učím bez nároku na honorář,“ řekl stručně ke své pedagogické činnosti pro server Lidovky.cz.

Komunální volby v Brně: do volebního štábu ČSSD dorazil i Roman Onderka.

Roman Onderka (ČSSD)

Po osmi letech končí v čele Brna také Roman Onderka, jeho ČSSD totiž skončila druhá a zůstane v opozici. Zastupitelem města sice zůstane, vydělávat politikou si ale v nejbližší době nebude. V současnosti je podle jeho slov pro něj prioritou odpočinek a dovolená, o své budoucnosti už ale přemýšlí. „Možná vyzkouším podnikání, ale nechme se překvapit,“ říká tajemně Onderka.

Thomu čeká soud

S krátkou přestávkou byl Juraj Thoma primátorem Českých Budějovic poslední dvě volební období. Nejprve v barvách ODS, následně jako lídr hnutí Občané pro Budějovice (HOPB). Přestože po podzimních volbách uskupení utvořilo koalici s vítězným ANO, KDU-ČSL a TOP 09, o placenou funkci náměstka se ale Thoma ucházet nechtěl. „V následujících týdnech chci svůj čas věnovat především očištění svého jména,“ sdělil ve svém prohlášení. Naráží tím na skutečnost, že ho za několik týdnů čeká soud, kde je obžalován kvůli údajně nevýhodnému dodatku smlouvy na zakázku IT služeb pro magistrát, který měl podepsat v roce 2010.

Hejtman Josef Řihák rezignoval na svůj post. Mandát si ponechal. Jeho...

Josef Řihák (ČSSD)

Dlouholetý politik sociální demokracie Josef Řihák, který byl v minulosti poslancem, senátorem, starostou Příbrami i středočeským hejtmanem, se pokoušel v podzimních volbách obhájit některé své funkce. Jenže v senátorských volbách propadl a do druhého kola se vůbec nedostal. Jako lídr ČSSD dovedl stranu v komunálních volbách jen do opozice. Bez práce ale Řihák dlouho nezůstal a hned 3. listopadu ho rada Středočeského kraje jmenovala předsedou krajské komise pro majetek. Podle opozice dostal od spolustraníků trafiku, hejtman Miloš Petera (ČSSD) to však odmítá.

Zůstávají ve vedení města

Také končící primátor Olomouce Martin Major (ODS) se o svoji budoucnost bát nemusí. O funkci sice přišel, když jeho strana skončila ve volbách až třetí, v koalici s ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 bude ale náměstkem a na starost bude mít odbor ekonomiky a ochrany.

Martin Baxa.

Martin Baxa (ODS)

Podobný osud čeká i jeho stranického kolegu z Plzně Martina Baxu. ODS se s ČSSD dohodla na úkor ANO a ještě s hnutím Občané patrioti a KDU-ČSL povedou město. Primátorem bude sociální demokrat Martin Zrzavecký, prvním náměstkem pak jeho předchůdce Baxa.

Stejně tak i dosavadní primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) si nemusí nově hledat práci mimo vedení města, prohodí si funkci se svým náměstkem Rudolfem Chloupkem (ČSSD). V radě usednou ještě zástupci KDU-ČSL a Fora Jihlava. Vítězné ANO končí v opozici.

Stropnický jde na magistrát

Uvolněný (placený) místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický jako lídr hnutí Žižkov nejen sobě v komunálních volbách třetí městské části sice zvítězil, další strany ho však obešly a poslaly do opozice. Stropnický však kandidoval i na magistrát za Trojkoalici a nakonec usedne v úzkém vedení hlavního města, stane se náměstkem primátorky Adriany Krnáčové.

Výsledky komunálních voleb

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...