Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Podnikatel Malina, kterého se zastal Klaus, opět nechce do vězení

Česko

  7:00
PRAHA - Už v roce 2011 dostal pětiletý trest vězení. Prezidentská milost však jeho nástup za mříže na čas oddálila a mezitím uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu. Jenže letos v březnu mu pražský vrchní soud trest potvrdil. Soudní pře však pokračuje. Podnikatel Tomáš Malina odsouzený za zpronevěru si opět podal dovolání.

Podnikatel Tomáš Malina přišel 11. března 2013 k jednání Vrchního soudu v Praze. foto: ČTK

Zatím poslední rozsudek v případu podnikatele Maliny padl letos v březnu, kdy ho Vrchní soud v Praze poslal na pět let za mříže za zpronevěru více než 100 milionů korun. Jak ale zjistil server Lidovky.cz, spis ke kauze Malina zatím do archivu nezamíří.

"16. dubna nám dorazilo dovolání pana Maliny," sdělil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že rozhodnutí lze očekávat do tří měsíců.

Milost od Klause

Kvůli Malinovi se do pozornosti protikorupční policie dostal začátkem roku 2012 tehdejší prezident Václav Klaus. Nařídil totiž, že Malina zatím nemusí kvůli zdravotnímu stavu do vězení, a uvedl, že milost mu udělí podle toho, jak se jeho zdravotní stav vyvine. 

Na základě anonymních upozornění poté policie prošetřovala, zda si Malina na Hradě milost nekoupil. Důkaz o tom se však nenašel. VÍCE ZDE.

Malinův advokát tvrdil, že jeho klienta trápí vážné zdravotní problémy, které však neupřesnil. Vězeňská služba ovšem konstatovala, že do vězení nastoupit může.

Exprezident Klaus nakonec jeho žádost o milost zamítl.

Na tom, že by měl Malina v nejbližší době zamířit do vězení, se však nic nemění. "Podané dovolání nesouvisí s právní mocí a vykonavatelností rozsudku, který si má odpykat," řekla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Podle informací serveru Lidovky.cz už by měl mít Malina výzvu k nástupu za mříže na poště.

Bral, ale nezaplatil

Podnikatel Malina, který se svého času řadil mezi spolupracovníky 'vládce českého podsvětí' Františka Mrázka a jeho společníka Tomáše Pitra, získal v roce 2005 pohonné hmoty od Unipetrolu za více než 100 milionů korun.

Podle soudu za ně však nikdy nezaplatil a místo toho je prodal dál za více než 110 milionů korun. Získané peníze pak investoval do nákupu akcií jisté firmy v ruské republice Tatarstán.

Za nákup pohonných hmot od Unipetrolu ručil Malina několika nemovitostmi, avšak z jejich prodeje získal insolvenční správce pouze 16,6 milionu korun. Malinův advokát u soudu tvrdil, že jejich odhadní cena byla 120 milionů korun.

Několik měsíců poté, co byl Malina obviněn, část dluhu vůči Unipetrolu splatil. Povinnost uhradit zbývající škodu mu uložil poslední soudní verdikt. Podnikatel má společnosti zaplatit ještě 69,4 milionu korun. Zatím neposlal ani korunu.

"Pan Malina dosud neuhradil žádnou částku z nároku na náhradu škody, který nám byl přiznán rozsudkem ze dne 11. března 2013, a který byl doručen a nabyl právní moci zhruba 30. března 2013," uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. "Momentálně zvažujeme další postup," dodal.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...