Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Podnikatelé chtějí začernit své adresy v rejstříku. Jde o naprosto nedůvodnou zátěž, říká asociace

Dokument (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokument (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Praha Z obchodního rejstříku by měly zmizet citlivé údaje o majitelích a jednatelích firem. Navrhuje to Asociace malých a středních podniků a živnostníků, podle níž by se datum narození či adresa, kde dotyčný bydlí, měly přesunout do neveřejné části rejstříku.

Asociace argumentuje mimo jiné zkušenostmi ze Slovenska, kde se podle ní objevily případy vydírání tamních podnikatelů, k čemuž přispívá právě snadná dostupnost informací na internetu.

„Z našeho pohledu jde o naprosto nedůvodnou zátěž vůči podnikatelům oproti fyzickým osobám. Za prvé, když jde o drobného podnikatele, tak adresa, která je v rejstříku uvedena, se v drtivé většině případů shoduje s tím, kde ti lidé reálně bydlí. Oproti tomu u velkých korporací mají manažeři často i několik bytů a klidně tam uvádějí adresu, na které se nezdržují. To znamená, že podnikatelé se potenciálně vystavují všem lidem, kteří si je najdou na justici (web ministerstva spravedlnosti justice.cz – pozn. red.),“ říká Zdeněk Tomíček, šéf asociace.

Návrh podporuje ministerstvo průmyslu a obchodu. „Datum narození ani adresa bydliště, pokud tam není sídlo provozovny, s vlastní činností statutárních orgánů či společníků nemá příliš společného. Je vhodné respektovat ochranu soukromí,“ říká jeho mluvčí Štěpánka Filipová.

Naopak resort spravedlnosti, do jehož gesce rejstřík spadá, má k požadavku podnikatelů výhrady.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.