4. listopadu 2010 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnikatelé obrali stát o 170 milionů. Dobíjeli kupony a neplatili DPH

Mobilní telefon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Policie stíhá čtyři podnikatele z jihu Moravy a dva Slováky za daňové úniky s dobíjecími kupony do mobilních telefonů. Škoda se zatím odhaduje na 170 milionů Kč, informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Šestice podezřelých byla obviněna z krácení daně. Hrozí jí pět až deset let vězení.

Obvinění se podle spisu dopustili daňových úniků tím, že v České republice odebírali dobíjecí kupony do telefonů za ceny bez daně z přidané hodnoty (DPH). Následně nepravdivě deklarovali dodání tohoto zboží na Slovensko.

Takovýto přesun zboží do jiného členského státu Evropské unie je osvobozen od DPH. Karty ale podezřelí ve skutečnosti prodávali jménem nastrčených společností odběratelům v Česku.

"Při jejich prodeji byla DPH v ceně zahrnuta, ale nastrčené prodávající společnosti daňová přiznání k DPH nepodávaly a DPH z prodeje zboží nepřiznávaly a nehradily," vysvětlil Skřepek.

V letech 2007 až 2010 se za těchto podmínek podle něj uskutečnilo několik stovek odběrů karet. Objem nákupu přesáhl 900 milionů korun bez DPH. Škoda, která tím vznikla České republice na neodvedené DPH, činí asi 170 milionů korun.

Obviněným je od 28 do 40 let. Jsou stíháni za krácení daně formou spolupachatelství. Pětice podnikatelů čelí obvinění na svobodě, jeden podezřelý je ve vazbě.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč