Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podnikatelé přijeli na rolbách k ministerstvu průmyslu s peticí proti zavření hotelů a hospod

Protest provozovatelů horských hotelů, hospod a boud. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha - Zhruba dvacet provozovatelů horských hotelů, hospod a boud přijelo v pátek kolem 18:30 do centra Prahy s dvěma rolbami předat na ministerstvu obchodu a průmyslu v ulici Politických vězňů petici s názvem Neničte hotely a hospody. Akci svolali horští podnikatelé nejen z gastronomických a ubytovacích služeb, ale i třeba prádelen, úklidových služeb či půjčoven vybavení. Trvala asi 15 minut, poté ji policie ukončila.
  20:02aktualizováno  23:02

‚Zavíráme. Pomoc ale nestačí.‘ Hospody jsou po měsících strádání a propadu tržeb na hranici krachu

„My chceme upozornit na to, že se tu momentálně ničí hotely a hospody a že epidemický důvod k tomu není jasný a že dosud jsme nikde nenašli důkaz, že dochází k přenosu v hotelích a restauracích,“ řekla majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Vládní opatření, podle kterého musí být nyní hotely a restaurace zavřené, je podle krkonošských hoteliérů likvidační pro jejich podnikání.

Protest provozovatelů horských hotelů, hospod a boud.
Protest provozovatelů horských hotelů, hospod a boud.

Období kolem vánočních svátků a silvestra tvoří u většiny z nich ze zimy až 40 procent tržeb, jde o nejsilnější část roku. Lyžařská střediska přitom mohou být od pátku 18. prosince v provozu za dodržování přísných hygienických pravidel, například k pokladnám a turniketům musí vést koridory omezující shlukování lidí. Ubytování na horách ale není možné.

Účet za nové kompenzace pro hotely a restaurace: 10 miliard korun. Podle majitelů to příliš nepomůže

„Vláda si prostě dělá alibi, že vykonává nějakou činnost, ale podle nás nedělá nic a jen zkratkovitě ničí život naší země,“ uvedla Sovová. Protestující podnikatelé proto podle ní  večer symbolicky v den úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla přijeli s peticí k budově ministerstva průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů v Praze 1. „Je to naše volání o pomoc. Letos nás zavřeli potřetí, přitom nejde o opatření, které by pomohlo zastavit šíření epidemie,“ doplnil Martin Jandura zastupující hoteliéry, restauratéry i další podnikatele ze Špindlerova Mlýna.

Protiepidemická opatření v zemi se kvůli zhoršení epidemické situace od pátku zpřísnila z třetího do čtvrtého stupně systému PES. Rizikové skóre přitom  odpovídá už pátému stupni rizika nákazy. Kvůli přechodu do čtvrtého stupně systému PES by se měly zavřít restaurace, hotely, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Vláda ale tentokrát při zavedení čtvrtého stupně opatření vyhlásila řadu výjimek. Třeba obchody a provozovny služeb tak mohou i nyní být otevřené, zatímco restaurace, hotely či muzea a galerie se uzavírají.

Autor: