Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnikatelé Sittovi žalují stát: Tratíme 200 milionů

Vladimír Sitta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Sitta | foto: ČTK

PRAHA Státní návladní zabaví podnikateli podíl ve firmě a znemožní mu rozhodovat o její budoucnosti. Byznysmen bezradně pozoruje, jak mu společnost před očima přebírají cizí podnikatelé. Až o několik měsíců později žalobce zařadí zpátečku a podnikatele do firmy zase pustí. To už je ale pozdě. Hodnota jeho podílu klesla o několik set milionů.

Vladimíra Sittu potkal podobný příběh. Alespoň to naznačuje žaloba z konce dubna, kterou mají LN k dispozici. Sitta chce po státu uhrazení škody 200 milionů korun, která mu měla vzniknout postupem vyšetřovatelů v kauze tiskárny cenin Neograph.

Sitta byl jejím 50procentním spolumajitelem. Druhou polovinu vlastnil Jan Janků, přítel podnikatele Iva Rittiga. Sitta starší se svým synem Vladimírem v roce 2011 Rittiga a jeho skupinu obvinili, že z tiskárny účelově vyvádí miliony korun do Karibiku. Posléze začala regulérní válka o ovládnutí firmy. Janků a spol. osočili Sittovy z tunelování tiskárny. Ti byli obviněni a Sittovi st., spolumajiteli Neographu, zajistila dne 4. prosince 2013 dozorující státní zástupkyně Dagmar Máchová akcie. Především mu však znemožnila hlasovat na valných hromadách. A právě tady nastal největší problém.

Z padesáti na sedm

Necelé tři týdny po zajištění vlastnického podílu a hlasovacích práv se konala klíčová valná hromada Neographu. Na ní bylo rozhodnuto, že dojde k „naředění“ základního jmění – ze dvou na čtrnáct milionů korun. Sitta, který nemohl hlasovat, tak byl svědkem toho, jak se mu původní 50procentní podíl zřítil na pouhých sedm procent. Tiskárnu ovládla firma BB Finance Group, která dnes vystupuje pod názvem Delta Capital. Tuto investiční skupinu vlastní neznámá švýcarská společnost SoCom Sanity AG. Strategickým ředitelem Delty je expremiér Petr Nečas, který v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že se mu již povedlo vyjednat kontrakt v Číně.

Hodnota podílu, o kterou Sitta přišel, se má rovnat sumě 200 milionů korun. „Ke znehodnocení obchodního podílu žalobce (Vladimír Sitta st.) by však nedošlo, pokud by mu bylo umožněno vykonávat hlasovací práva na valné hromadě společnosti Neograph. V účasti a výkonu hlasovacích práv mu zabránilo rozhodnutí státní zástupkyně,“ stojí v Sittově žalobě.

Podnikatel po zásahu žalobkyně Máchové podal stížnost na pražský městský soud, který ji zamítl. Následně si Sitta stěžoval na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Úřad Lenky Bradáčové uvedl, že postup Máchové byl v pořádku, dodal však důležitou informaci – že Máchová a pražské městské státní zastupitelství musejí zajištěný majetek spravovat, aby na něm nedocházelo ke škodám.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...