130 let

Podnikatelé ušetří na byrokracii

Česko

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu chce ulevit českým podnikatelům. Novelizací různých zákonů se má podle ředitele sekce podnikání Karla Machotky snížit administrativní zátěž firem o více než půl miliardy korun. Zákon je nyní v připomínkovém řízení, platit by začal nejdříve příští rok, projedná jej totiž až nová sněmovna po volbách.

„Podnikatelé nebudou muset utrácet peníze za plnění různých povinností. Při výpočtu úspory jsme počítali průměrnou dobu nutnou ke splnění povinností a vynásobili ji průměrnou hodinovou mzdou pracovníka v oboru, který má tyto úkoly ve firmách obvykle na starosti. Došli jsme k úspoře 514 milionů korun,“ uvedl Machotka.

Ministerstvo uvádí, že po přijetí zákona by se snížila zátěž podnikatelů o dvacet procent oproti roku 2005, což si vláda předsevzala v roce 2007 svým usnesením. Podnikatelé by tak proti roku 2005 ušetřili 1,3 miliardy korun.

Problémy přináší také EU Novelizace se budou týkat například zákona o obchodní inspekci, o technických požadavcích na výrobky či živnostenského zákona. Ministerstvo chce zrušit například povinnost prodávajících označit všechny výrobky názvem nebo váhou, což považuje za absurdní například v případě příborů či ubrusů. Dále plánuje odstranit různé duplicitní povinnosti, kdy firmy musejí totéž oznamovat například živnostenskému úřadu i České obchodní inspekci.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela se administrativní zátěž vůči českým úřadům skutečně snižuje. „Do konce loňského roku se snížila o čtrnáct a půl procenta v měřitelných nákladech,“ řekl LN Kužel.

Problém je ale podle něj zátěž, která plyne z evropské administrativy. „My snížili o čtrnáct a půl procenta, jenže náklady na administrativní zátěž vyplývající z nařízení EU narostly na osmnáct procent. Takže nejsme ani na kladné nule,“ počítá Kužel. Snižování zátěže na evropské úrovni je ostatně i priorita evropské asociace hospodářských komor Eurochambers.

Návrh ministerstva nicméně Kužel vítá. „Rádi bychom nyní dokončili připomínkové řízení a nechali zákon projít legislativní radou vlády. Nová vláda ho pak může poslat do parlamentu hned po volbách, případně se rozhodnout, že zákon projedná znovu,“ dodal Machotka.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás