Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpisy Zemana, Ovčáčka či Bobošíkové v mariánském sloupu nebudou. Praha 1 nechce ,malicherné politické spory‘

Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. | foto: ČTK

PRAHA Slavnostní požehnání kontroverzního mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze se má uskutečnit tuto sobotu. Součástí ceremonie mělo být také uložení pamětní listiny do samotného sloupu. Jejími signatáři byli podle snímků na sociálních sítích například prezident Miloš Zeman či ministryně financí Alena Schillerová. Nakonec je ale vše jinak.

Do sloupu bude v sobotu uložen vzkaz podepsaný pouze kardinálem Dukou, starostou Petrem Hejmou a sochařem Váňou.

„Včera podepsaná listina nebude vložena do mariánského sloupu. Do sloupu bude v sobotu uložen vzkaz podepsaný kardinálem Dukou, starostou Petrem Hejmou a sochařem Váňou,“ stojí na Twitteru Prahy 1. 

Podle starosty městské části Petra Hejmy (STAN) by se obnovení mariánského sloupu nemělo stát předmětem malicherných politických sporů. „Tato listina je veřejná, a tak kdokoliv z občanů na ni může připojit svůj podpis ještě během dneška - do 16 hodin v kostele sv. Tomáše na Malé Straně,“ napsal na svém facebookovém účtu. 

Svůj podpis na sociální síti již dříve sdílel například také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Pan prezident připojil podpis pod poselství budoucím generacím, které bude vloženo do obnoveného mariánského sloupu na Slavnost Nanebevzetí Panny Marie v sobotu 15. 8. 2020. Pan prezident před časem obnovu mariánského sloupu podpořil. Děkuji, že jsem též mohl podpis připojit,“ napsal Ovčáček. Prezidentův podpis si ale nakonec příští generace nepřečtou a není jediný. 

Podpis totiž připojily i ekonomka a členka rady České televize Hana Lipovská či bývalá komunistická kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková. „Hodnoty, které nevyblednou. Mám radost z návratu mariánského sloupu,“ napsala na Twitteru s pocitem vděku, že mohla přidat k pamětní listině svůj podpis.

‚Minystryně‘

Na dotaz serveru Lidovky.cz - jakým způsobem výběr osobností probíhal - pražské arcibiskupství odkázalo na Karla Kloudu, který je místopředsedou Společnosti pro obnovu mariánského sloupu. Ten ale do uzávěrky textu redakci Lidovky.cz nebral telefon.

Rozruch vzbudil například podpis ministryně Schillerové. Stojí totiž u něj slovo minystryně, dle slov vicepremiérky ale nejde o její chybu. „Vlastní rukou jsem psala pouze tiskacím písmem svoje jméno a podpis. Nic víc. Česky opravdu umím,“ napsala CNN Prima News.

Svůj podpis připojila i Alena Schillerová.

Svůj podpis připojila i Alena Schillerová.

Pamětní listina, která má být vložena do nerezového pouzdra a hermeticky uzavřena, by měla vydržet minimálně 150–200 let. Její obsah tvoří historie mariánského sloupu a součástí je také zmínka o letošním postavení jeho kopie či konstatování, že dnešní společnost žije v době krize víry.

Mariánský sloup se na Staroměstské náměstí vrátil téměř po 102 letech počátkem června tohoto roku. Stavbu jeho napodobeniny dokončil sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci.

O jeho návratu se diskutovalo od 90. let, přičemž pražští zastupitelé dříve jeho obnovu opakovaně odmítli. Vše se změnilo až letos v lednu, kdy zastupitelstvo zrušilo nesouhlasné stanovisko.

Původní sloup strhl dav roku 1918 na protest proti habsburské monarchii a stavba repliky několikrát vyvolala veřejnou debatu. Zatímco zastánci obnovy považují sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo, odpůrci namítají, že jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...