Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpořil biskup kněze viněného ze znásilnění? Nesmysl, brání se církev

Církev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Královéhradecký biskup Jan Vokál se ohradil proti nařčení, že knězi Erikovi T., obviněnému ze znásilnění, zaslal vzkaz, v němž mu vyjádřil podporu. Tvrdila to advokátka Jitka Michálková, která kněze obhajuje. Ta však celou věc ještě zamotává - serveru Lidovky.cz řekla, že si média informaci vymyslela. O vzkazu od biskupa prý nikdy nemluvila.

Kněz z Havlíčkova Brodu Erik T. je od minulého týdne ve vazbě. Obviněný je ze čtyřnásobného znásilnění, pohlavního zneužití a také ze zneužití dítěte k výrobě pornografie. Havlíčkobrodský deník uvedl, že se muž k posledně jmenovanému činu přiznal. To však jeho advokátka popřela.

"Nikdy prý novináři neřekla ani to, že si její klient myslel, že mít fotky nahé nezletilé není trestné," uvedl Petr Suchomel, sekretář královéhradecké diecéze, který s advokátkou hovořil. Biskupství se totiž ohradilo proti jejímu tvrzení, že zaslalo Erikovi T. povzbudivé vzkazy. "Nevíme, kde se ta informace vzala. Ani biskup, ani nikdo z farnosti mu žádné vzkazy neposílal," tvrdí Suchomel.

Držíme palce

Podle deníku advokátka uvedla, že biskup a lidé z děkanství vyjadřují obviněnému knězi podporu a vzkazují mu, ať se nevzdává, bojuje a drží mu palce a přejí sílu. I od tohoto tvrzení se ale advokátka nyní distancuje.

"To jsem nikdy neřekla," ohradila se Michálková pro Lidovky.cz. Uvedla prý jedině tolik, že "někdo" z okolí mu vyjádřil podporu. Rozhodně ale nejmenovala biskupa, jak se objevilo. "Ten mi ve čtvrtek ráno volal překvapený z Říma a ptal se, kde se ta informace vzala," dodal sekretář Suchomel.

K TÉMATU:

Advokátka ve čtvrtek odmítla na další dotazy týkající se obviněného kněze odpovídat. Alespoň prozatím. "Dokud k tomu nebudu mít zmocnění od klienta," vysvětlila. 

Případ může nabobtnat

Kněz Erik T. je ve vazbě. Policie ho zadržela minulý týden poté, co ho zhruba dva měsíce sledovala. Vyšetřování odstartovalo trestní oznámení 37leté ženy z Havlíčkova Brodu. Kněze, který sloužil mše v okolních vesnicích, obvinila z toho, že na ni vyvíjel psychický nátlak a nakonec ji čtyřikrát znásilnil. Podle Davida Spilky z havlíčkobrodské policie se během sledování podařilo muže usvědčit i z pohlavního zneužití třináctileté dívky ze Svitavska.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací serveru Lidovky.cz nyní policie prověřuje i další podněty a nevylučuje, že se obvinění kněze může ještě rozšířit. "Celý případ je nezvykle závažný nejen z hlediska skutkových podstat všech spáchaných činů, ale také proto, že pachatel využil bezbrannosti a důvěry obětí, se kterými byl v pravidelném kontaktu jako duchovní římskokatolické církve," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Knězi nyní hrozí až deset let za mřížemi.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...