Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podpořil biskup kněze viněného ze znásilnění? Nesmysl, brání se církev

Česko

  7:00
PRAHA - Královéhradecký biskup Jan Vokál se ohradil proti nařčení, že knězi Erikovi T., obviněnému ze znásilnění, zaslal vzkaz, v němž mu vyjádřil podporu. Tvrdila to advokátka Jitka Michálková, která kněze obhajuje. Ta však celou věc ještě zamotává - serveru Lidovky.cz řekla, že si média informaci vymyslela. O vzkazu od biskupa prý nikdy nemluvila.
Církev - ilustrační foto

Církev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kněz z Havlíčkova Brodu Erik T. je od minulého týdne ve vazbě. Obviněný je ze čtyřnásobného znásilnění, pohlavního zneužití a také ze zneužití dítěte k výrobě pornografie. Havlíčkobrodský deník uvedl, že se muž k posledně jmenovanému činu přiznal. To však jeho advokátka popřela.

"Nikdy prý novináři neřekla ani to, že si její klient myslel, že mít fotky nahé nezletilé není trestné," uvedl Petr Suchomel, sekretář královéhradecké diecéze, který s advokátkou hovořil. Biskupství se totiž ohradilo proti jejímu tvrzení, že zaslalo Erikovi T. povzbudivé vzkazy. "Nevíme, kde se ta informace vzala. Ani biskup, ani nikdo z farnosti mu žádné vzkazy neposílal," tvrdí Suchomel.

Držíme palce

Podle deníku advokátka uvedla, že biskup a lidé z děkanství vyjadřují obviněnému knězi podporu a vzkazují mu, ať se nevzdává, bojuje a drží mu palce a přejí sílu. I od tohoto tvrzení se ale advokátka nyní distancuje.

"To jsem nikdy neřekla," ohradila se Michálková pro Lidovky.cz. Uvedla prý jedině tolik, že "někdo" z okolí mu vyjádřil podporu. Rozhodně ale nejmenovala biskupa, jak se objevilo. "Ten mi ve čtvrtek ráno volal překvapený z Říma a ptal se, kde se ta informace vzala," dodal sekretář Suchomel.

K TÉMATU:

Advokátka ve čtvrtek odmítla na další dotazy týkající se obviněného kněze odpovídat. Alespoň prozatím. "Dokud k tomu nebudu mít zmocnění od klienta," vysvětlila. 

Případ může nabobtnat

Kněz Erik T. je ve vazbě. Policie ho zadržela minulý týden poté, co ho zhruba dva měsíce sledovala. Vyšetřování odstartovalo trestní oznámení 37leté ženy z Havlíčkova Brodu. Kněze, který sloužil mše v okolních vesnicích, obvinila z toho, že na ni vyvíjel psychický nátlak a nakonec ji čtyřikrát znásilnil. Podle Davida Spilky z havlíčkobrodské policie se během sledování podařilo muže usvědčit i z pohlavního zneužití třináctileté dívky ze Svitavska.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací serveru Lidovky.cz nyní policie prověřuje i další podněty a nevylučuje, že se obvinění kněze může ještě rozšířit. "Celý případ je nezvykle závažný nejen z hlediska skutkových podstat všech spáchaných činů, ale také proto, že pachatel využil bezbrannosti a důvěry obětí, se kterými byl v pravidelném kontaktu jako duchovní římskokatolické církve," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Knězi nyní hrozí až deset let za mřížemi.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat