30. března 2011 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podrážděný Onderka neumí vysvětlit slabou bakalářku

Roman Onderka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka | foto: Lidové noviny

BRNO Nejprve nasadil kamennou tvář a mlčel. Později podrážděně vyjel na redaktora České televize. Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) očividně nechce o své bakalářské práci hovořit. Podle posudku Akreditační komise však nesplňuje podmínky závěrečné vysokoškolské práce.

Onderka ukončil bakalářské studium na Vysoké škole Karla Engliše v Brně v roce 2009. Podle posudku předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové je ale jeho závěrečná práce nevyhovující - chybí odkazy na použité zdroje a není ani dostatečně dlouhá.

Psali jsme:

Česká televize (ČT), která na podezřelou práci upozornila, proto požádala Onderku o vysvětlení. Při prvním setkání primátor kolem redaktora jen prošel rychlým krokem a zabouchl mu dveře před nosem.

Při druhém setkání opět s kamennou tváří ignoroval otázky redaktora. Nakonec se ale zastavil a podrážděně mu začal vysvětlovat, že se s ním bavit nebude. "V této místnosti nemáte co dělat!" snažil se redaktora vyhodit z místnosti, ve které přitom být mohl.

Poté se s redaktorem odmítl bavit. "S člověkem, který viditelně lže a porušuje zákon, se primátor tohoto města bavit nebude," prohlásil Onderka a zmizel ve vedlejší místnosti. Dotaz redaktora, v čem podle něj porušil zákon, už zůstal bez odpovědi.

Mlčenliví i náměstci
Podobně neochotně reagovala i Onderkova náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS), která obhájila diplomovou práci na Rašínově vysoké škole v Brně. Ani její práce podle Dvořákové komise nesplňuje vysokoškolské normy. Namísto toho, aby se snažila svoji práci obhájit, zmizela na zasedání městské rady.

Bez komentáře zůstala i otázka položená náměstkovi brněnského primátora pro technickou oblast Ladislavu Mackovi (ČSSD), který získal bakalářský titul na stejné univerzitě. Jeho práce by podle posudku mohla být s připomínkami obhájena, ale postrádá více odkazů a některé citace jsou nesprávně uvedené.

spaŠárka Pálková