Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podsvětí uplácelo šéfa NBÚ

Česko

  18:36aktualizováno  22:42
PRAHA - Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Mareš dostal luxusní dárek od lidí z blízkosti obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Informace ČT přišla den po zprávách o napojení Mareše na Berdychův gang.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš foto: Michal Doležal, ČTK

Česká televize s odvoláním na policejní odposlechy, jež má k dispozici, uvedla, že ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš dostal od skupiny kolem obviněného  konkurzního soudce Jiřího Berky luxusní starožitné hodinky.

Pozdě vrácená pozornost
Mareš televizi potvrdil, že hodinky v kazetě dostal, následně je prý ale vrátil, neboť nepovažoval za vhodné takový dárek přijmout. Podle ČT však šéf NBÚ hodinky vrátil až po několika měsících - v době, kdy se začaly na veřejnost dostávat informace o trestné činnosti gangu.

Mareš jakékoliv informace o svém napojení na Berkův gang odmítá a zvažuje právní kroky, jimiž se bude bránit proti narčením.

Cibule pro Mařenu
Televize zveřejnila záznam telefonického rozhovoru z konce roku 2003, na němž se hlavní aktér Berkova gangu Vladislav Větrovec domlouvá s podnikatelem Janem Harangozzem na dárku pro Mareše. Bylo to podle ČT krátce poté, co už Harangozzo daroval zlatý řetízek sekčnímu šéfovi NBÚ Vladimíru Šišovi.

O Marešovi se členové gangu na nahrávce baví jako o "Mařeně". "Podívej, Láďa (Šiša) dárek dostal, tak jsme mohli dát Mařeně (Marešovi) ty cibule bez věnování, že to má od nás," řekl na záznamu Větrovec.

Televize také informovala o tom, že Šiša a Větrovec se spolu často do telefonu bavili o tom, jak se jim daří s Marešem manipulovat a obcházet ho.

Co chcete vědět o prezidentovi
ČT již v neděli uvedla, že Mareš mluvil s Větrovcem o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky. Šéf NBÚ podle reportáže dokonce sám poslal Větrovcovi SMS, v níž líčil své vztahy s prezidentem.

"Nazdar pane, tak mě právě seřval prezident za zákon a prohlásil, že jsme zločinecká organizace," napsal údajně Mareš. Již dříve prohlásil, že se s Větrovcem vídal jen při společenských událostech v přítomnosti dalších lidí.

"Nepopírám a nebudu to ani nikdy popírat, že s panem Marešem jsem přišel pracovně do kontaktu," popsal svůj vztah s Marešem Větrovec.

Paroubek čeká věrohodné vysvětlení
Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) uvedl, že Mareš může v čele NBÚ zůstat, pokud věrohodně vyvrátí všechna podezření. Informace médií vyhodnotí do středy. Případem se zabývá policie a v nejbližší době se mu zřejmě bude věnovat i sněmovní komise pro kontrolu NBÚ.

Její šéf Miloš Titz (ČSSD), jenž má podle některých informací nahradit Mareše v čele NBÚ, míní, že případ ohrožuje celý úřad. "Jedna z verzí, jak tuto věc řešit, je rozpustit tento úřad, a začít ho budovat znovu, jak se říká na zelené louce," řekl Titz ČT.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat