Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ženy lhaly rodině i známým, na údajnou léčbu rakoviny vylákaly 15 milionů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Historku o tom, že se jí vrátila rakovina, si vymyslela dvaačtyřicetiletá žena, která s šestadvacetiletou spolupachatelkou vylákala od lidí na údajnou léčbu přes 15 milionů korun. Své příbuzné a známé ženy připravily o úspory, někteří z nich si dokonce brali úvěry a půjčky. Podvodnice falšovaly lékařské zprávy a doklady od pojišťovny. Hrozí jim až deset let za mřížemi.
  17:08

Ženy svým rodinným příslušníkům a známým tvrdily, že se starší z nich vrátila rakovina a že potřebuje peníze na experimentální genovou léčbu, která je finančně nákladná.

Během necelých 15 měsíců ženy od celkem 25 poškozených vylákaly více než 15,6 milionu korun. Poškození nejenže jim poskytli všechny své úspory, ale dokonce se nechali přesvědčit k uzavření úvěrů a půjček.

Falšovaly nejen lékařské zprávy

Aby obviněné ženy zvěrohodnily tvrzení o nemoci, dokládaly poškozeným fiktivní lékařské zprávy, různá potvrzení z pojišťovny a e-mailovou komunikaci s údajným lékařem, přičemž e-mail pro tento účel samy založily. Věřitelům slibovaly, že po ukončení léčby pojišťovna proplatí všechny náklady a ony jim tak budou moci vrátit půjčené peníze.

Starší žena navíc sama sjednala u 15 různých nebankovních společností úvěry, přestože věděla, že nebude schopna vzhledem ke své finanční situaci dostát svým závazkům. Těmto společnostem způsobila škodu přesahující částku 100 tisíc korun.

„V těchto dnech policisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje obvinili dvě ženy ve věku 26 a 42 let ze zvlášť závažného zločinu podvod spáchaného ve spolupachatelství. Starší ženu navíc obvinili i z přečinu úvěrový podvod,“ upřesnila mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

Oběma ženám, které peníze použily výlučně pro vlastní potřebu, hrozí trest odnětí svobody na 5 až 10 let.

Autor:
Témata: léčba, rakovina, úvěr