Vše začalo telefonátem, při němž se devětačtyřicetiletý muž od údajného pracovníka policie dozvěděl, že si na jeho jméno chce někdo v Pardubicích vzít úvěr ve výši 900 tisíc korun.
„Dále přes komunikační aplikaci poškozený obdržel zprávu od údajného pracovníka České národní banky, který mu poskytl návod, jak zabránit podvodnému úvěru. A to tím způsobem, že si má sám neprodleně vzít úvěr a peníze předat dalšímu pracovníkovi, který ho záhy kontaktoval telefonicky,“ popsala policejní mluvčí Andrea Cejnková.
Vystrašený muž se těmito instrukcemi bohužel řídil. Vyrazil rovnou do banky, kde vybral půl milionu korun, načež tyto peníze předal neznámému člověku na parkovišti u obchodního centra. Pro dalších 400 tisíc došel do druhé banky a peníze opět přinesl na stejné místo.
„Následně pojal podezření, že byl podveden, a kontaktoval policisty, kteří se případu dále věnují,“ podotkla Cejnková.
Přes opakované upozorňování lidé podobným podvodníkům dál skáčou na lep. „Aktuální je podvodné jednání probíhající přes komunikační aplikace, kdy se pachatelé vydávají například za členy rodiny či známé a snaží se všemožným způsobem vylákat peníze. Záminkou je například dopravní nehoda nebo nějaká jiná nesnáze,“ varovala Cejnková.
Tito podvodníci buď píšou takzvaně „naslepo“ nebo se v horším případě nabourají do něčí aplikace a oslovují kontakty jménem majitele účtu. „Každopádně u všech případů platí: nikomu neposílejte peníze, aniž byste si ověřili, s kým skutečně komunikujete,“ upozornila Cejnková.