Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podvodníci i nic netušící kandidáti. Proč se odstupuje z voleb?

Česko

  13:55
PRAHA - Některé zatkli kriminalisté, jiní měli neshody se spolustraníky, další ani netušili, že kandidují. Server Lidovky.cz sestavil přehled kandidátů, kteří krátce před volbami odstoupili. V problémech jsou na poslední chvíli stranické buňky ANO, ČSSD i různých regionálních sdružení.

Příprava volebních místností v Brně foto: FOTO: MAFRA - Anna Vavríková

Kobra ulovila kandidáta ANO

Kvůli podezření z daňových úniků zatkl v úterý speciální policejní útvar Kobra majitele společnosti Quanto CZ Stanislava Vodičku, který kandidoval za ANO ve Svitavách. Podle mluvčího Jaromíra Hasoně nechtělo hnutí ohrožovat svoji pověst, proto ho okamžitě vyškrtlo.

ČTĚTE TAKÉ:

Místostarosta z ČSSD čelí trestnímu stíhání

Místostarosta Mariánských lázní Petr Horký odstoupil z kandidátky ČSSD poté, co byl v polovině září zadržen kriminalisty. Přestože byl následně propuštěn, bylo proti němu zahájeno trestní řízení. Čeho se Horský měl dopustit, policie nechtěla sdělit.

ANO ve Zlíně přišlo kvůli sporům o 6 kandidátů

V boji o zlínskou radnici bude hnutí ANO chybět šest kandidátů. Ve středu odstoupili dva, už v srpnu další čtyři lidé. V místní buňce je dlouhodobě napjatá situace, kandidátka vznikla až na třetí pokus. Podle lídra Patrika Kamase jde o cílenou skupinovou akci, která má hnutí ve volbách oslabit.

Žena připravuje v Plzni volební místnost

Nutil hendikepované?

O vyřazení z kandidátky Ústečané požádali jen pár dní před volbami také dva uchazeči v severočeské metropoli, kteří tvrdí, že se na ní dostali proti své vůli. Ladislav Alinče z hnutí však popírá, že by nevidomého muže a tělesně postiženou ženu do kandidatury nutil. Podle něj jde o předvolební boj, kauzu vyvolala konkurence.

Netušili, že kandidují

Z Klatovské kandidátky Konzervativní aliance 2014, za kterou v Praze 5 například kandiduje i kontroverzní politik Milan Jančík, odstoupilo 13 z 24 uchazečů. Někteří z nich tvrdili, že jejich podpis byl získán podvodem a vůbec netušili, že kandidují. Jednička strany v Klatovech Miloslav Frouz to však rezolutně odmítá.

K TÉMATU:

Účeloví voliči

Naopak ze seznamu voličů vyřadila začátkem října starostka Karlovy Studánky na Bruntálsku Radka Chudová tři kandidáty do obecního zastupitelstva za Hnutí sociálně slabých a dalších 23 osob, předsedou hnutí je bývalý příslušník StB Ludvík Zifčák. Odůvodnila to tím, že se lidé přihlásili do obce účelově, aby ovlivnili výsledek voleb.

Na dvou kandidátkách

Kadeřnice z Brňan Václava Kadlecová byla už koncem srpna vyškrtnuta z voleb městským úřadem v Litoměřicích. Figurovala totiž zároveň na dvou kandidátkách: za ČSSD na třetím místě a za SNK Evropští demokraté na pátém. Pokaždé však pod jiným křestním jménem. Strany se mezi sebou nedohodly.

Autor: