Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Podvodníci kočují po krajích. Snaží se obelhat klienty VZP

Česko

  19:00
PRAHA - Po celé republice řádí podvodníci, kteří se snaží lživými informacemi odradit klienty VZP. Některé dokonce bez souhlasu zaregistrovali u jiné pojišťovny. Mluvčí VZP varuje, že případů v poslední době přibývá.

Loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) posílala peníze do ciziny zhruba 98 300 penzistům a penzistkám. (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

S blížícím se datem 30. června, což je termín, dokdy se mohou pojištěnci VZP přeregistrovat, se podvodníci snaží čím dál častěji podvést klienty pojišťovny. 

„VZP se proto rozhodla své klienty varovat, aby si v příštím měsíci dávali co největší pozor, kdo a proč chce vidět jejich průkaz pojištěnce, případně s jakými argumenty je přesvědčuje ke změně zdravotní pojišťovny,“ uvedl ve varovné tiskové zprávě mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. 

VZP krachuje a končí, lžou lidem v ulicích

Jde o desítky případů. Scénař je vesměs podobný: „naháněči“ klientů zastaví na ulici pojištěnce VZP a zahltí jej výmysly. Nejčastěji lžou o tom, že VZP údajně krachuje či končí, dále tvrdí, že jim pojišťovna nebude hradit lázně a protonovou léčbu nebo že neplatí včas lékařům. 

Informace pro klienty

V případě, že se na klienta VZP obrátí kdokoliv, kdo bude tvrdit, že pracuje pro VZP, může si to dotyčný ověřit telefonátem na nejbližší pobočce nebo na centrální klientské lince 952 222 222.

„Zdaleka ne o všech případech se samozřejmě dozvíme. U některých popisovaných situací je dosti nejednoznačné, o co ’podvodníkům nebo švindlířům’ šlo,“ řekl serveru Lidovky.cz Tichý s tím, že se VZP o praktikách podvodníků dozvídá jedině od samotných klientů, kteří pojišťovnu s pochybnostmi kontaktují.

Kromě lovení v ulicích mají podvodníci i jinou taktiku, kterou uplatňují při domovních prohlídkách. „Klientům VZP se opakovaně stalo, že byli ke konkurenci přeregistrováni bez svého vědomí. Zpravidla je předtím navštívil někdo, kdo se představil jako pracovník VZP a nechal si pod vymyšlenou záminkou ukázat průkaz pojištěnce, případně podepsat jakýsi papír,“ popsal mluvčí případy, kdy najatí podvodníci chodí za klientem až domů. 

Průkaz pojištěnce chtějí předložit třeba kvůli ověření při vyplňování dotazníku nebo aby „zkontrolovali“ jeho platnost. Vymámená data a podpis pojištěnce pak falešní zaměstnanci využívají k tomu, že jej registrují u konkurence. 

Odhalení až začátkem nového roku

Podvedení se tak mohou dozvědět, že nejsou pojištění u své původní pojišťovny až začátkem příštího roku, kdy budou odhlášeni z evidence VZP. „Pokud si někdo teď hned neuvědomí, že naletěl, tak si pravděpodobně myslí, že mu někdo jen zkontroloval modrou průkazku. Ale až půjde v lednu k doktorovi - protože do 31. prosince zůstává naším pojištěncem - tak se dozví, že už nemá uzavřenou smlouvu,“ nastínil možný scénář mluvčí Tichý.

Problém se týká celé republiky. „Jde to ve vlnách, zjevně ta parta naháněčů někam dojede a my pak dostaneme během týdne třeba pět upozorění z nějakého kraje. Týden nebo čtrnáct dní se nic neděje a pak máme hlášení zase odjinud,“ popsal Tichý. 

Autor: