7. července 2017 9:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podvodníci opět vybírají na ‚neslyšící, postižené a chudé‘. Případ řeší policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Policie ČR varuje před podvodníky, kteří vybírají peníze pro neexistující... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR varuje před podvodníky, kteří vybírají peníze pro neexistující... | foto: Policie ČR.

PRAHA Policie po nějaké době opět řeší případ falešných dobročinných sbírek. Po českých městech chodí podvodníci, kteří velmi aktivně oslovují lidi na ulicích a vybírají od nich peníze pro neexistující sdružení. Sami se přitom vydávají za hluchoněmé.

„Nejčastěji Vás osloví v místech s vysokou koncentrací osob, což jsou převážně centra měst a oblasti nákupních zón, ale jsou známy i případy, kdy podvodníci využívají dopravních omezení a osloví řidiče v koloně,“ varuje Policie.

Podvodníci tvrdí, že vybrané prostředky poputují na dobročinné účely. Peníze by si údajně mělo rozdělit Národní sdružení pro neslyšící a tělesně postižené a chudé děti. Avšak taková asociace oficiálně neexistuje a není v České republice registrována.

„Podvodníky poznáte velmi lehce podle toho, že sbírkové listiny nejsou opatřeny razítkem organizace, označením krajského úřadu, kterému byla sbírka oznámena ani jménem a příjmením osoby provádějící sbírku atd.,“ uvádí policie.

Pachatelé už vymámili peníze z mnoha lidí, ne všichni se ale nechali okrást. „Minulý týden jsme je potkali na Hloubětíne u Lidlu, když jsme chtěli vidět průkaz, ukázal na nečitelné razítko na spodu papíru. Když jsme odmítli, najednou uměl i mluvit (resp. nadávat). Utekl do starého BMW za svým kumpánem a s pištěním gum ujeli a skoro nás ještě s manželkou srazili,“ popisuje své zkušenosti Radek Oborný.

S podobnými případy se přitom vyšetřovatelé potýkají pravidelně. Pro stejnou sbírku například vybírali muži peníze už v loňském roce. Po upozornění mnoha lidí ale začala případ řešit policie a podvodníci se na chvíli ztratili.

Jak už navíc pro iRozhlas upozornila mluvčí policie Andrea Zoulová, s případným postihem těchto pachatelů je problém. „Jednání těchto osob je kvalifikováno nejčastěji jako přestupek, jen velmi ojediněle jako trestný čin. Z hlediska postihu je však velmi složité dokazování protiprávnosti samotného jednání,“ řekla.

dvDaniela Vlčková
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz