Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podvodníci opět vybírají na ‚neslyšící, postižené a chudé‘. Případ řeší policie

Policie ČR varuje před podvodníky, kteří vybírají peníze pro neexistující... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR varuje před podvodníky, kteří vybírají peníze pro neexistující... | foto: Policie ČR.

PRAHA Policie po nějaké době opět řeší případ falešných dobročinných sbírek. Po českých městech chodí podvodníci, kteří velmi aktivně oslovují lidi na ulicích a vybírají od nich peníze pro neexistující sdružení. Sami se přitom vydávají za hluchoněmé.

„Nejčastěji Vás osloví v místech s vysokou koncentrací osob, což jsou převážně centra měst a oblasti nákupních zón, ale jsou známy i případy, kdy podvodníci využívají dopravních omezení a osloví řidiče v koloně,“ varuje Policie.

Podvodníci tvrdí, že vybrané prostředky poputují na dobročinné účely. Peníze by si údajně mělo rozdělit Národní sdružení pro neslyšící a tělesně postižené a chudé děti. Avšak taková asociace oficiálně neexistuje a není v České republice registrována.

„Podvodníky poznáte velmi lehce podle toho, že sbírkové listiny nejsou opatřeny razítkem organizace, označením krajského úřadu, kterému byla sbírka oznámena ani jménem a příjmením osoby provádějící sbírku atd.,“ uvádí policie.

Pachatelé už vymámili peníze z mnoha lidí, ne všichni se ale nechali okrást. „Minulý týden jsme je potkali na Hloubětíne u Lidlu, když jsme chtěli vidět průkaz, ukázal na nečitelné razítko na spodu papíru. Když jsme odmítli, najednou uměl i mluvit (resp. nadávat). Utekl do starého BMW za svým kumpánem a s pištěním gum ujeli a skoro nás ještě s manželkou srazili,“ popisuje své zkušenosti Radek Oborný.

S podobnými případy se přitom vyšetřovatelé potýkají pravidelně. Pro stejnou sbírku například vybírali muži peníze už v loňském roce. Po upozornění mnoha lidí ale začala případ řešit policie a podvodníci se na chvíli ztratili.

Jak už navíc pro iRozhlas upozornila mluvčí policie Andrea Zoulová, s případným postihem těchto pachatelů je problém. „Jednání těchto osob je kvalifikováno nejčastěji jako přestupek, jen velmi ojediněle jako trestný čin. Z hlediska postihu je však velmi složité dokazování protiprávnosti samotného jednání,“ řekla.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kanceláře, 53 m2 - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Kanceláře, 53 m2 - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Boleslavská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
12 100 Kč/měsíc