Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podvodníci zneužili transparentní účet ODS. Pošli mi peníze, prosí na Facebooku

Ostřílená finta podvodníků, jak z lidí vylákat peníze, dostala novou podobu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostřílená finta podvodníků, jak z lidí vylákat peníze, dostala novou podobu. | foto: Jiří Vítek

PRAHA Podvodníci mají nový trik, jak z uživatelů sociálních sítí vylákat peníze. Strategie, kdy vám píše kamarád a žádá o půjčku, totiž dostala nový kabát: pachatelé žádají zaslat peníze na transparentní účet Občanské demokratické strany.

O fíglu, kdy se někdo na sociální síti vydává za přítele a žádá po oběti peníze, informoval loni například server Lidovky.cz. Prosí o drobnou půjčku třeba 20 nebo 38 korun, kterou chce ihned zaslat přes platební bránu. Nyní se ale podvodníci zaštiťují transparentním účtem ODS.

„Ahoj můžu tě o něco poprosit? Chybí mi na účtě 126 Kč a dnes musím něco zaplatit.. Nemůžeš mi je prosím poslat převodem na účet? Vrátím ti je hned v pátek.. moc děkuju,“ napsala Jiřímu Vítkovi jeho známá na Facebooku. Počínání ženy mu ale bylo podezřelé, a proto jí odepsal, že jí nic posílat nebude, že jí peníze doručí jinak. „Já vím zní to blbě...ale je to moje poslední možnost, co máš za banku?“ zeptala se v odpovědi žena.

Když Vítek, který se se svým příběhem svěřil na serveru Živnostenské listy, odpověděl, že účet má u FIO banky, žena odepsala, že než by peníze dorazily na její účet v Komerční bance, trvalo by to dva dny. A že je stačí poslat přes platební bránu. 

Novinka pro ODS

Když Vítek odkaz s podezřelou platební bránou PayU otevřel, uviděl číslo účtu příjemce: 107-7430660297/0100. „Spadla mi brada,“ okomentoval Vítek, když zjistil, že se jedná o transparentní účet ODS.

Pošli mi peníze, prosí na Facebooku podvodník. Příjemce? Transparentní účet ODS

„Volal jsem jim to, tak mi velmi slušně řekli, že to budou řešit,“ uvedl Vítek na dotaz serveru Lidovky.cz s tím, že se ODS zřejmě s tímto podvodem setkala poprvé. „Volali asi dvakrát a nic nevěděli,“ dodal.

Že se někdo podvodně snaží vylákat peníze prostřednictvím Facebooku a používá k tomu záminku transparentního účtu ODS, potvrdila mluvčí strany Jana Havelková. „ODS a ani nikdo jiný, nemá možnost zabránit tomu, aby někdo operoval s číslem transparentního účtu. Stejně tak mohlo být k podvodu využito číslo jakékoli jiné politické strany nebo kteréhokoli jednotlivce,“ uvedla mluvčí Havelková. Prý se jedná o první případ tohoto phishingového triku.

Peníze z účtu zmizí za pár sekund

Při těchto podvodných akcích nejde primárně o číslo účtu, ale především o přístupové údaje k bankovnímu kontu oběti. Díky tomu získají pachatelé přístup k jejich účtu a zpravidla do pár sekund převedou všechny peníze.

„Použité číslo transparentního účtu ODS má vytvořit dojem, že se jedná o seriózní záležitost. Autoři podvodů k tomu využívají podvrženou platební bránu PayU, jejíž přesnou podobu a funkčnost získají tím, že na transparentní účet skutečně pošlou například korunu. Poté vytvoří její zrcadlo, umístěné ale na zcela jiné adrese,“ uvedl za Komerční banku, která ODS transparentní účet vede, mluvčí Michal Teubner. 

Podle něj se prý jedná o mnohem erudovanější podvody než ty, které se objevovaly zhruba před rokem. Lidé by při podobných útocích měli zpozornět tehdy, když po nich platební brána bude žádat heslo k internetovému bankovnictví. To prý žádná aplikace pro řádnou transakci nepotřebuje.

Server Lidovky.cz informoval také o případu, kdy se neznámý pachatel naboural do profilu na Facebooku jedné ženy. Od jejích přátel poté vylákal telefonní číslo a další informace (více čtěte ZDE)

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

K. Novák 181 Nejsou to podvodníci z ODS? 10:43 14.8.2015