5. února 2007 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podzemí se stane atrakcí

Podzemní kolektory pod Prahou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzemní kolektory pod Prahou. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA V metropoli existuje tajemný svět, o němž většina obyvatel nemá tušení. Je to pražské podzemí. Jsou to cesty, po kterých nikdo nechodí. Ústí na Staroměstském náměstí, v Celetné ulici a dalších nejatraktivnějších místech Prahy.

Přesto působí jako kulisy postmodernistického světa, kde hlavním lidským údělem se stává prázdnota. Měří desítky kilometrů a při procházce po nich nezjistíte, zda nad Prahou svítí slunce, nebo se stahují mraky. Je to 90 kilometrů cest pražského podzemí.

Letos na podzim se některé stanou novými výletními turistickými trasami. Místo dárkových suvenýrů se na nich budou nabízet helmy a dlouhé nepromokavé bundy. Místo podívané na atraktivní pražské památky budou nabízet v hloubce 30 až 45 metrů pod zemí pohledy na kabely či plynovody, výkonné zářivky a desetitisíce čidel.

Místo tramvají v některých úsecích jezdí důlní vláček, dosud sloužící pro převoz dělníků či raněných. Od podzimu se z něj stane turistická atrakce – podobně jako z několikametrových kovových žebříků, zavěšených nad sebou kolmo na stěnách tunelů. Tohle všechno má konkurovat veselému a rušnému světu nad zemí. Zvítězí svět ticha?

„Myslíme si, že pro Pražany i turisty to bude zážitek. Pod Prahou leží technický skvost. Tak kompletní systém podzemních chodeb, jako má Praha, není nikde jinde na světě,“ pyšní se Otakar Čapek, ředitel firmy Kolektory Praha.

To on a jeho lidé jsou pro podzemní síť historických štol a moderních tunelů tím, čím byl bůh Hades pro říši podsvětí. Není nic, o čem by počítačová síť instalovaná v centrálním velínu nevěděla. Signalizuje každý pohyb, nepovolený vstup, stav ovzduší, výskyt vody a výbušných látek. Vše se automaticky ukládá do počítačového deníku.

Největší obavy panují z požáru. Hasiči mají plány podzemí a čas od času tam zkoušejí cvičný poplach. Někdy je ovšem nejsilnějším zážitkem příroda, po níž přitom není v podzemí ani stopy. Nedávné řádění orkánu v Praze způsobilo v podzemním dispečinku ruch, který připomínal provoz hodně rušného letiště.

Čidla se v tu noc zbláznila, nahlašovala co chvíli nepovolený vstup do kolektoru. Stovky výjezdů se nakonec ukázaly jako zbytečné. To vítr dul takovou silou, že nazdvihoval těžké poklopy vstupů.

Párkrát do měsíce se někdo pokouší dveřmi či poklopy dostat do kolektorů. Většinou se jedná jen o bezdomovce, kteří se chtějí ohřát (v kolektorech panuje stabilní teplota mezi 12 až 16 stupni Celsia). Vzápětí se ve velínu zapnou světla, rozezní houkačka a na místo do pár minut dorazí pohotovostní skupina i s policií. Jedná se totiž o trestný čin obecného ohrožení.

Randstad s.r.o.
Řidič VZV - Rychnov nad Kněžnou

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz