Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzim čeká krušné jaro

Česko

Hudební festivaly – Hledají se noví sponzoři, původní odstupují

BRNO Pokud hudební festival Moravský podzim přežije letošní rok, vydrží i další, věří jeho organizátoři. Zatím se ale zdá, že vedení radnice se před 43. ročníkem tradiční akce snaží upřednostnit nový janáčkovský festival.

Svou podporu podzimní přehlídce vážné hudby přehodnotil totiž další mecenáš festivalu – Veletrhy Brno. „Z důvodu poklesu kulturní úrovně festivalu vypověděla naše společnost smlouvu o spolupořadatelství,“ potvrdila Dita Brančíková z ředitelství veletrhů. Zdůraznila, že nadále podporují jiné kulturní akce a vedou jednání o dalších: „Například velikonoční festival duchovní hudby budeme nadále podporovat,“ ujistila.

Současná podoba Moravského podzimu se nelíbí ani vedení radnice, která je jeho pořadatelem a nechává ho organizovat společností ARS/koncert. Náměstkyně primátora Barbora Javorová dostala od radních za úkol jednat „o možnostech zlepšení úrovně“ festivalu. Podle ní jednají například o úpravách dramaturgie či o změnách direktoria, které festival řídí. „Náš příspěvek určený na letošní rok se však nemění,“ konstatovala Javorová. Ještě v lednu přitom radní nevylučovali, že svou podporu festivalu omezí. „Nastaveno na rušení festivalu s tak dlouhou tradicí to nyní skutečně není,“ ujistil i člen městské rady Daniel Rychnovský. I on sice připouští, že festival by mohl doznat změn a například se omladit, zatracovat jeho uměleckou úroveň ale rozhodně není na místě, zdůraznil.

Tlak už delší dobu pociťují také organizátoři festivalu z ARS/koncertu. „Víme, že veletrhy odstoupily, takže nyní napínáme síly k tomu, abychom finančně dokázali zajistit letošní ročník. Co také už vím, je, že bude o zhruba tři dny kratší než obvykle,“ uvedl včera její jednatel Miroslav Stehlík. „Máme ale také dopis od náměstkyně Barbory Javorové, že se zrušením Moravského podzimu se nepočítá,“ doplnil Stehlík. O dalších případných změnách není ale dosud oficiálně informován. „Bylo by tedy předčasné se k něčemu vyjadřovat,“ dodal.

Radnice tak bude nyní zřejmě hledat cesty jak zlepšit kvalitu Moravského podzimu. Změny by se pravděpodobně nejvíce dotkly dosavadní organizační struktury. Není například vyloučeno, že direktorium by mohl nahradit jiný orgán, rada nebo výbor odborníků.

Brněnská radnice na podporu Mezinárodního hudebního festivalu Brno, jehož součástí je kromě Moravského podzimu i Expozice nové hudby, Mezinárodní interpretační soutěž a Velikonoční festival duchovní hudby, dává ročně kolem osmi milionů korun. Téměř stejně dá na nový janáčkovský festival, který mají připravit jí zřizované Národní divadlo Brno a Filharmonie Brno. Festival v minulých dnech přejmenovala z navrhovaného názvu Janáčkovo Brno 2008 na Janáček Brno 2008. Především proto, aby se název snadněji vyhledával na internetu i v zahraničí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat