Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohádka o králi

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Povím vám pohádku, která neskončila dobře. Bylo, nebylo, narodil se chlapeček a netušil, že se jednou stane králem. Měl osm sourozenců. Tatínek ho v noci lekal v masce, aby nenechával otevřené okno do ložnice, matka z něj udělala Svědka Jehovova. To máte, děti, zaděláno na pěkný život. Hezky ovšem zpíval a od osmi let vystupoval se čtyřmi bratry ve skupině. Protože byl šikovný, naučil se tančit, chodit pozpátku a jako na Měsíci, nejen s lidmi, ale i s upíry a oživlými mrtvolami. Uměl se proměnit v robota, androgyna nebo strašáka ze země Oz. Zpíval hláskem tenkým jako důvěra v české politiky a vysokým jako ambice Jany Bobošíkové. Sám psal písničky, ale ne na papír, nahrával si melodie na diktafon. Podnítil hudební vývoj, české veksláky a podnikatele pak k nošení bílých ponožek k černým botám.

Když vyrostl, byl nejslavnějším zpěvákem světa. Lidé ho milovali, ale taky se mu posmívali, nebyl totiž ani bílý, ani černý, ani mladý, ani starý, dokonce v jistém smyslu ani muž, ani žena. Michel Houellebecq o něm napsal, že pochopil kategorie ordinérního lidství a vynalézavě je překonal. Abych parafrázoval Érica-Emmanuela Schmitta, v přílišné snaze popřít čas ho urychlil. Operace však změnily tvář krásného mladíka v bezvěkou masku.

Samozřejmě patřičně královsky zbohatl. Žil v sídle, které nazval podle knížky o Peteru Panovi Země Nezemě. Peníze rozdával všem potřebným, ale protože nebyl tak spořivý jako místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka, majetek rozfofroval.

Jak to v pohádkách bývá, za první ženu si vzal dceru jiného, už mrtvého krále Elvise. A kdo jiný mohl být kmotrem jeho prvních dvou dětí než herec Macaulay Culkin, co býval jako malý hošík ve filmu tak rád sám doma… Aby bylo všem jasné, že je opravdickým králem, při návštěvě Afriky mu v roce 1992 na Pobřeží slonoviny pod posvátným stromem kmenový náčelník položil na hlavu zlatou korunu.

Poprvé a naposledy přijel do naší země v roce 1996, teprve když přestala být zimním královstvím. Vyměnil si s naším panovníkem medvídka a zase odjel. O dva roky později přespává v monackém hotelu spisovatel Michel Tournier a slyší, jak večer volá dav pod okny jeho křestní jméno. Polichoceně jde kynout na balkón, ale tam zjistí omyl. O patro výš totiž bydlel král s doprovodem. Protože ho nenechají usnout, poznamená si o něm věštecké věty: „Je už jen dutá panenka s voskovou tváří… brzo se zhroutí a bude uložena do směšného panteonu vyhaslých hvězd. Rozpadlá, na prach rozežraná obrazem. Ikonizovaná.“ Poddaní si šuškali, že mu přeskočilo, když měl v ložnici šimpanze, a údajně si koupil kostru Sloního muže. Spal v kyslíkovém stanu a nosil roušku, aby ho nenakazili mikrobi. Nevadilo by, že neměl dobré rádce, kdyby neměl špatného dvorního lékaře. Zrovna když chtěl znovu vytáhnout do boje a dobýt Anglii, přes ochranku k němu proklouzla fanynka s kosou. Předloni si předpověděl: „Prostřednictvím své hudby budu žít navždy.“ Budiž. A tak se králi Michaelovi splnilo přání stát se nesmrtelným.

***

Zrovna když chtěl znovu vytáhnout do boje a dobýt Anglii, přes ochranku k němu proklouzla fanynka s kosou

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...