Pohár UEFA získal Petrohrad

V Manchesteru slavil triumf v barvách ruského klubu i český fotbalista Radek Šírl

MANCHESTER Pátým českým fotbalistou, který vyhrál Pohár UEFA, se stal Radek Šírl. Podařilo se mu to v barvách ruského šampiona Zenitu Petrohrad. Ve včerejším finále na stadionu Manchesteru City porazil Glasgow Rangers 2:0, když o svém triumfu rozhodl v závěrečných dvaceti minutách.

Před Šírlem, který odehrál celé utkání, se z vítězství v Poháru UEFA radovali v roce 1997 Jiří Němec a Radoslav Látal v barvách Schalke 04 a před sedmi lety Patrik Berger s Vladimírem Šmicrem v dresu Liverpoolu.

Ve čtvrté minutě vyrobil tým z Glasgow chybu ve středu hřiště, k míči se dostal Fajzulin, přiťukl Aršavinovi, ale ten trefil jen boční síť. Za pět minut se na opačné straně poprvé ukázal Šírl, který nastoupil navzdory problémům s kolenem.

Vzápětí se postavil k přímému kopu z třiceti metrů, ale brankář Neil Alexander si s tečovaným pokusem poradil. Dalšího vzruchu se hlediště v Manchesteru, kde měli převahu skotští příznivci, dočkalo až v závěru poločasu. Už v nastaveném čase zasáhl centr ruku Broadfoota, ovšem píšťalka sudího mlčela. Po příchodu z kabin Rangers ožili a v 54. minutě se mohli z první vážnější akce dostat do vedení. Davis vysunul Darchevilla a jen skvělý zákrok Malafejeva zabránil gólu. Z následného závaru neuspěl kapitán Ferguson a pak se marně dožadoval penalty po údajné ruce Denisova.

Nečekaně obsazené finále Poháru UEFA, pro oba celky první v historii, získávalo na obrátkách. V 64. minutě obešel Aršavin vyběhnuvšího Alexandera a jeho pokus vyhlavičkoval z prázdné branky až Papac. Ruský šampion opět přebíral otěže utkání a osmnáct minut před koncem se dočkal odměny. Aršavin krásně vysunul za obranu Denisova a ten s přehledem poslal balon vedle Alexanderovy nohy. Za čtyři minuty odmítl pojistku z vyložené pozice Zyrjanov, ale nakonec se gólu přece jen dočkal, když v závěru nastavení doklepl do prázdné branky Tekkeho přihrávku. Zenit získal první evropskou trofej v historii klubu a navázal na tři roky starý triumf svého domácího konkurenta CSKA Moskva.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...