Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohled do tajného apartmá, kde si Bém s kmotry dělili Prahu

Apartmá dirigenta v pražském Obecním domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apartmá dirigenta v pražském Obecním domě. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Po léta platil Obecní dům za útočiště bývalé garnitury pražského magistrátu a na něj napojených podnikatelsko-lobbistických kruhů. Pořádaly se tu opulentní večírky a za dveřmi salonků se potichu pekly tajné dohody.

Serveru Lidovky.cz se podařilo nahlédnout do tajemstvím opředené „pracovny“ exprimátora Pavla Béma a jeho přítele Romana Janouška, kteří se v proslavených odposleších něžně oslovovali Mazánku a Kolibříku.

Cesta do dirigentského apartmá v nejvyšším patře významné secesní budovy sice nedá zabrat jako výstup na Mount Everest, netrénovaný jedinec se ale přesto může pořádně zadýchat. Salonek se totiž nachází až v podkroví Obecního domu daleko od zvídavých očí a uší, nenápadně ukryt za tlustě vypolstrovanými dveřmi, nad nimiž trochu zaniká nápis: Jednací síň.

Za dveřmi se rozprostírá rozlehlá místnost, které dominují dvě bílé pohovky a černý konferenční stolek uprostřed. Právě tady se měli pražští bossové scházet a domlouvat zákulisní dohody stranou veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

„Přijdeš dnes do Obecňáku? Budeme tam s Pavkou (Pavel Bém – pozn. red.) jednat o územním plánu,“ říká například na jedné nahrávce z legendárních odposlechů bývalý vlivný úředník pražského magistrátu Petr Ďurica kmotrovi Romanu Janouškovi.

Dříve se jednalo o byt pro dirigenta, v posledních letech se ale skrytá místnost využívala k řadě jednání.
Vkusnost nábytku je ovšem diskutabilní.

Dříve se jednalo o pokoj pro dirigenta, v posledních letech se ale skrytá místnost využívala k řadě jednání.

Dirigentské apartmá si už dříve oblíbil bývalý i dlouholetý šéf Obecního domu František Laudát, bývalý člen ODS, který nyní vede pražskou TOP 09. Ten nechal prostory v letech 1996 a 97 vybavit novým nábytkem.

Koupelna neoslní.
Kuchyňský kout je vybaven spartánsky.

Koupelna ani kuchyňka náročného návštěvníka příliš neoslní.

Místnost osvětluje veliké okno s nádherným výhledem na Týnský chrám a Hradčany a k dispozici je tu vedle pracovny i koupelna s žulovým obložením, záchod, kuchyňka s chladničkou na vína, výkonný televizní set a dokonce i elektrický krb s imitací ohně.

Podkroví tak mohlo přes noc poskytovat klidné útočiště po náročných večírcích a ve dne zase sloužit jako prostor pro nerušené vyjednávání skryté před světem.

Impozantní výhled na Staré Město a Hradčany.

Impozantní výhled na Staré Město a Hradčany.

Vánoční večírek i bitka mezi přáteli

Obecní dům byl totiž oblíbeným místem schůzek politiků, podnikatelů a lobbistů. Obzvláště přízemní Francouzská restaurace, kde se ještě o loňských Vánocích konala opulentní párty za účasti kmotra Tomáše Hrdličky, exúředníka magistrátu spojovaného s kauzou Opencard Václava Krause. Tehdy na ní nechyběl ani Roman Janoušek.

Interaktivní mapa

Ten se v Obecním domě scházel s bývalým primátorem Pavlem Bémem často. Koluje dokonce historka, že právě zde na konci roku 2008 došlo mezi dlouholetými přáteli k potyčce, ze které Janoušek odešel se šrámem na tváři. Bém tento incident ale opakovaně označil za výmysl.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...