Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohotovosti budou v nemocnicích

Česko

Praha chce v rámci úspor od Nového roku zrušit nebo přestat dotovat většinu stanic první pomoci

PRAHA Hlavní město řeší otázku, kam poslat na ošetření lidi, které o víkendu nebo v noci postihnou bolesti, horečky nebo jiné zdravotní potíže. V rámci úspor totiž hodlá od Nového roku zrušit nebo přestat dotovat většinu z dosavadních třinácti stanic lékařské služby první pomoci, takzvaných pohotovostí. Původní plán nahradit je výjezdovou službou zajišťovanou záchrankou muselo město kvůli čekání na nový zákon odložit, nyní jedná o možnosti provozovat pohotovosti ve fakultních nemocnicích.

Hlavní motivací města je ušetřit. Letos magistrát na provoz pohotovostí vydal asi šedesát milionů korun, podle původních úvah o zapojení záchranné služby měl uspořit více než čtyřicet milionů. Jaká ale bude skutečná ušetřená částka v případě, že budou pohotovosti provozovat nemocnice, není zatím jasné. „Jsem přesvědčen, že i tato varianta bude levnější než stávající systém pohotovostí. Fakultním nemocnicím jistě budeme na provoz pohotovostí přispívat, zatím ale neznám žádná konkrétní čísla, jednání teprve začínají,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

Magistrát zatím ani přesně neví, zda se s nemocnicemi dokáže dohodnout a zda bude systém fungovat. I proto se některé městské části rozhodly pohotovosti dál provozovat samy na vlastní náklady. „Provoz dětské a dospělé pohotovosti v Praze 6 stojí ročně šest milionů korun, letos zhruba třetinu nákladů zaplatil magistrát. Vzhledem k tomu, že nevíme, jestli a jak budou nemocnice pohotovost zvládat, rozhodli jsme se tuto službu zachovat. Bez dotací magistrátu ale sloučíme dětskou i dospělou pohotovost a zrušíme výjezdovou službu, abychom náklady udrželi asi na třech až čtyřech milionech korun,“ vysvětlil Jan Holický, radní Prahy 6 pro zdravotnictví.

Stejně jako doposud bude stanice první lékařské pomoci fungovat v Plaňanské ulici v Praze 10. „Jsme věkovým průměrem nejstarší městská část a považujeme pohotovost za tak důležitou pro občany, že ji rušit nehodláme. I přesto, že nás bude stát o několik milionů více. Systém, který chystá magistrát, se nám nezdá právě šťastný,“ řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Devátá městská část zatím o osudu pohotovosti vede diskuse. „Obáváme se, že plán hlavního města nebude fungovat, a chceme lidem poskytnout co nejlepší služby, na druhé straně ale pohotovost s řádově milionovými náklady značně zatěžuje náš rozpočet,“ uvedl starosta Prahy 9 Jan Jarolím.

V provozu zůstane také centrální lékařská i zubní pohotovost v Palackého ulici v Praze 1. Tu bude nadále platit magistrát.

Původní koncepce, kterou pro magistrát vypracoval ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz, počítala s tím, že pohotovost bude jako výjezdovou provozovat záchranná služba prostřednictvím najatých lékařů a starších sanitek. Součástí nového systému, který měli Pražané využívat už od ledna, mělo být také call centrum se speciální linkou, na niž by se mohli lidé o svém zdravotním stavu poradit. Dispečer měl posoudit, zda k nemocnému pošle lékaře, nebo zda pacient může počkat do otevření běžné ordinace, a doporučit mu domácí léčbu. Takový plán měl mimo jiné zamezit zneužívaní pohotovosti lidmi, kterým se přes den jen nechtělo sedět v přeplněné čekárně. „Tuto variantu nám odborná komise doporučila odložit, dokud nevejde v platnost nový zákon o záchranné službě. Není ale vyloučeno, že v budoucnu se tato původní vize naplní,“ vysvětlil Pešák.

***

Kam od ledna v noci

a o víkendu k lékaři

V provozu zůstane lékařská

i stomatologická pohotovost

v Palackého ulici v Praze 1.

V nezměněné podobě zachová

pohotovost Praha 10

v Plaňanské ulici, s drobným

omezením bude fungovat

i v Praze 6. Financovat budou

službu samy. Praha 9 zatím

o osudu pohotovosti diskutuje.

Zavřené dveře ordinací

najdou lidé v noci

a o víkendu v Koněvově

ulici v Praze 3,

v Pacovské v Praze 4, v ulici

Dukelských hrdinů v Praze 7,

v Soukalově v Praze 12 a v ulici

Generála Janouška v Praze 14.

Zavřené pohotovosti mají

podle plánu magistrátu

nahradit pohotovosti ve

fakultních nemocnicích.

Plán, že by pohotovosti

zajišťovala záchranka, se zatím

odsouvá. Čeká se na nový

zákon o záchranné službě.

Autor: