130 let

Pohrdají zákony, ale jdou do voleb

Česko

Kandidáti politických stran na poslance chtějí schvalovat normy. Sami si ale s jejich dodržováním hlavu nedělají

PRAHA Mezi budoucími i současnými poslanci napříč politickým spektrem je celá řada více či méně úspěšných podnikatelů. Jedna věc ale spojuje mnohé z nich - příliš se nestarají o to, aby hospodaření firem, které vlastní, bylo lidem na očích.

Každá firma má totiž povinnost ze zákona ukládat na rejstříkový soud do sbírky listin zakladatelské dokumenty a především účetní závěrky a výroční zprávy, a to „bez zbytečného odkladu“.

LN v minulý dnech zkoumaly, jak pilně zveřejňují své závěrky a další dokumenty firmy, ve kterých v pozici jednatelů či členů představenstev sedí současní nebo možná budoucí politici. Část z nich plní svou povinnost na jedničku, velká skupina kandidátů si ale z povinnosti dané zákonem nic nedělá, a to bez ohledu na stranickou příslušnost. Všechno napravíme Po oslovení LN ale politici současní i budoucí slibovali, že vše uvedou rychle do pořádku.

„Nikdy jsem to neřešil sám, vždy prostřednictvím účetního. Pokud to tak je, jde o pochybení, které nechám v historicky krátké době napravit. Souhlasím s tím, že jako veřejně činná osoba musím mít tyto věci v pořádku,“ kál se Daniel Petruška, poslanec ODS a jednička pardubické kandidátky strany. Jeho společnosti A. A. S. I., kde sedí v představenstvu, a P. I. Z., kde je předsedou dozorčí rady a stoprocentním akcionářem, naposledy zveřejnily závěrku za rok 2002.

„To jste mě načapali jako malého kluka, a to jsem navíc předsedou okresní hospodářské komory! Hned po ukončení hovoru s vámi budu volat naší účetní firmě,“ řekl Jakub Páník (ČSSD), stranická dvojka na karlovarské kandidátce. Společnost pasadoor czech, jejímž je jednatelem, opomněla poslat do rejstříku účetní závěrky za roky 2007 a 2008. „Dnes (rozhovor proběhl ve čtvrtek, pozn. red.) to odchází e-mailem na soud,“ dodal po chvilce Páník.

Oba ale nejsou mezi podnikateli žádnou výjimkou. Na svou zákonnou povinnost rezignovala podle údajů Czech Credit Bureau více než polovina ekonomicky aktivních firem.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

I další politici unisono po upozornění LN slibovali uvést vše do souladu se zákonem. Jedním z těch, kteří neplní, je i lídr kandidátky TOP 09 v Plzeňském kraji Jaroslav Lobkowicz. „Daňový poradce mi řekl, že to není zapotřebí. Ale můžeme to dodat, závěrky pochopitelně máme,“ řekl politik, který je jednatelem malé zemědělské společnosti Lobkowicz - Křimice.

Zlínská dvojka KDU-ČSL Daniel Fojtů řekl, že to „není žádný záměr. Člověk řeší to, co je nezbytné. V tomto případě to nikdo nevymáhal. Věc jsem napravil, na e-mail rejstříku zaslal chybějící dokumenty.“

Jednička Věcí veřejných v Pardubicích Miroslav Petráň je zároveň předseda představenstva Dostihového spolku, který naposledy zveřejnil výroční zprávu za rok 2006. „O tom, že nebyl dodržen zákon, víme, omlouváme se za to,“ uvedl Petráň. Podle něj společnost reklamuje práci externí účetní firmy, která zabezpečovala účetnictví jeho společnosti. „Do konce příštího týdne umístíme na stránky závěrky za rok 2007 a 2008, kterých se rekonstrukce účetnictví netýká,“ dodal Petráň.

Firmám, které nezveřejňují výroční zprávu či účetní závěrku, hrozí pokuty. „Podle obchodního zákoníku a zákona o účetnictví lze uložit pokuty, od rejstříkového soudu až 20 tisíc korun, ministerstvo financí pak může firmu pokutovat až do výše tří procent hodnoty jejich aktiv,“ říká vedoucí analytického oddělení společnosti Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Firmy ignorují zákon v celé EU V praxi ale soudy jednání, které je v rozporu se zákonem, příliš nepostihují. Firmy si tak se zveřejňováním informací hlavu nedělají. „Těšit“ může Čechy jenom to, že nejde o náš národní sport. „Není to česká specialita. Malé společnosti ignorují svou povinnost zveřejňovat účetní výkazy všude v Evropě,“ řekl LN Tomáš Richter z advokátní kanceláře Clifford Chance. „Nyní probíhá konzultace na úrovni Evropské komise, zda neuvést skutečný stav do souladu s právem a pro podniky do určité velikosti tuto povinnost nezrušit,“ dodal Richter.

Firmy se zveřejněním „obnaží“ a to je důvod, proč mnoho z nich zveřejňovat výsledky hospodaření nechce, dodává právník z advokátní kanceláře Havel & Holásek David Neveselý: „Řada společností neukládá do sbírky listin možná i proto, že tak chce chránit svůj majetek před ,nájezdníky‘, kteří mohou být přilákáni vykázanými zisky. Z dokumentů ve sbírce listin by totiž mohla být patrná informace o výši vyplacených dividend.“

***

Politici v tom nejsou sami

Na rejstřík zapomíná většina firem

Podle dat společnosti Czech Credit Bureau mělo ve Sbírce listin uloženou účetní závěrku za rok 2008 jen 31 procent ze všech zapsaných obchodních společností. Aktivních společností jsou asi 2/3, CCB udává, že z nich splnilo svou

zákonnou povinnost 47 procent. Některé odevzdané účetní závěrky či výroční zprávy ale nejsou úplné, obsahují chyby v součtech nebo jsou v nich místo údajů nuly. Rejstříkové soudy příliš často hříšníky nepostihují. Nezveřejňují

Straničtí hříšníci

Z ODS nezveřejňují své závěrky či výroční zprávy kromě Daniela Petrušky například jihočeský kandidát Otomar Gottstein a jeho společnost Gofin. Karlovarský Tomáš Linda má pak v rejstříku poslední závěrku své firmy Strata Consulting z roku 2006.

U ČSSD je hříšníkem karlovarská dvojka Jakub Pánik či pátý jihočeský kandidát Rudolf Vejskrab, jehož firma Ramvej Bus nezveřejňuje závěrky od roku 2003.

U TOP 09 například firma exposlance Roberta Vokáče Metro Florenc nezveřejňuje závěrky od roku 2001 (Vokáč ji vlastní až od roku 2004). Vokáč říká, že zjedná nápravu.

Nikdo nic nezjistí ani o podnikání Daniela Fojtů (KDU-ČSL, dvojka ve zlínském kraji). Jeho firma EXO4US sbírku listin ignoruje od roku 2004, kdy byla založena.

Hříšníkem je i exšéf zelených Martin Bursík. Jeho firmě Ecoconsulting chybí závěrka za rok 2008.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás