Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohřeb ambulantní péče v Česku. Lékaři chystají protest proti platům i EET

Lékař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Praktičtí lékaři a další ambulantní specialisté budou 10. října protestovat proti poměrům v českém zdravotnictví. Pohřeb ambulantní péče, jak pořadatelé akci nazvali, zorganizovala Koalice soukromých lékařů, účast přislíbili i další ambulantní specialisté. V rámci protestu bude ve Žlebech u Čáslavi uspořádán symbolický pohřeb a lékaři budou ordinovat s černými páskami.

Přes 10 tisíc lékařů by se mělo 10. října zúčastnit protestu, který má upozornit na neuspokojivou situaci české ambulantní péče. „Mele z posledního. Důvodem jsou léta stagnující příjmy ambulancí a rostoucí byrokracie. Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat,“ říká  Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, které sdružuje zhruba 85 procent praktických lékařů v Česku.

V ordinacích praktických lékařů pro děti i dospělé, stomatologů a dalších se lidé budou moci setkat s lékaři s černou páskou na rukávě. Navíc budou v ordinacích viset plakáty upozorňující pacienty, že míra trpělivosti jejich ordinujícího lékaře již přetekla.

Protestní plakát, který bude viset 10. října v ordinacích lékařů.

Protestní plakát, který bude viset 10. října v ordinacích lékařů.

Na plakátech se objeví kritika zaváděné elektronizace, která má podle lékařů znesnadnit život pacientům i lékařům. S tím je spojená i zvýšená míra administrativy, která má lékaře obírat o čas určený pacientům. Dále si na plakátu budou lékaři stěžovat, že jim stále nebyly zvýšeny pravomoci, přičemž jako příklad je uvedeno předepisování léků. V neposlední řadě také připomenou nedorovnání dluhu slíbené v roce 2016 s tím, že v roce 2018 hodlá ministerstvo zdravotnictví úhrady pro praktické lékaře naopak snížit.

V úterý 10. října proběhne i symbolický pohřeb primární péče. Ten se uskuteční ve Žlebech na Kutnohorsku, kde končí jediná ordinace praktického lékaře. Pohřbu by se měly zúčastnit desítky lékařů, chybět by neměla ani rakev a hudební doprovod. K této příležitosti vystavili lékaři české primární péči dokonce parte, které by mělo taktéž viset v ordinacích.

Parte vystavené českými lékaři primární péči v Česku.

Parte vystavené českými lékaři primární péči v Česku.

Mzdy zaostávají, ordinace se budou rušit

Petr Šonka upozorňuje, že na venkově nemá odcházející lékaře kdo nahradit, a předpovídá, že se tato situace brzy dotkne i lidí, kteří zatím žádné problémy s ambulantní péči nepociťují. Tomu nasvědčuje i statistika Sdružení ambulantních specialistů, ve druhé polovině roku 2016 bylo 36 procent ambulantních specialistů v důchodovém věku. 

Ústav zdravotnických informací a statistiky navíc uvádí, že v roce 2020 bude do plné efektivity provozu chybět 800 lékařů. Podle doktorů to jde na vrub i finančnímu podhodnocení lékařů. „Plat ambulantního lékaře ve státním zařízení je ve srovnání s jeho kolegou v soukromém sektoru o 28 procent vyšší. Ambulantní nestátní zdravotní sestra má o 33 procent menší mzdu, než její kolegyně pracující pro stát,“ říká k situaci předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Ten připomíná, že na problémy se upozorňuje už léta, podle něj je ale vedení ministerstva zlehčuje a podceňuje. 

Podle Šonky plánované snížení úhrad ordinacím praktických lékařů situaci ještě zhorší. „Postihne to především venkovské praxe, navíc je to v přímém kontrastu s nárůstem úhrad pro nemocnice, který se počítá v desítkách procent,” vypočítává Šonka. Situace se podle něj dostala do tak vážného bodu, že lékaři zvažují uzavření ambulancí.

Konec praxe v Rakovníku či Čeladné

Ordinace praktického lékaře pro děti končí k lednu 2018 třeba v Rakovníku. Tam vede lékařka Iva Jirmanová společně s kolegyní praxi, do níž dochází přes 1 700 dětí.

„Myslela jsem si, že po 45 letech práce budu do důchodu odcházet s dobrým pocitem, opak je však pravdou. V současnosti je naše práce spíš směsí nařízení, příkazů, zákazů, výkazů, hlášení pro nejrůznější instituce. Poslední kapkou je blížící se povinný eRecept a EET. Nikdo nepřipustí jakýkoliv kompromis, nikdo z kompetentních lidí nechce slyšet naše argumenty. K tomu pacientům všichni slibují všechno, a ti se také podle toho občas chovají. Jen výjimečně se daří nahradit lékaře odcházejícího do důchodu. Pacientům vysvětlujeme naše důvody a ti se nestačí divit. Musí si sami najít nového lékaře, ale kapacita kolegů není nekonečná,“ popisuje Jirmanová. Podle ní zvažuje konec více lékařů v jejím okrese.

Dalším podobným případem je končící praxe v oblasti obce Čeladná v okrese Frýdek-Místek. Tam ordinuje praktický lékař Petr Pachman. Pod jeho působnost spadá přes 1 500 lidí, ti si teď budou muset hledat nového praktického lékaře. Praxi nabídl k odkupu, není o ní ale podle něj zájem. 

V Česku se průměrný praktický lékař stará o přibližně 1 700 pacientů. Ve městech, kde je lékařů více, je toto číslo o pár stovek nižší, na venkově naopak běžně přesáhne dva tisíce. V lokalitách jako Chebsko či Mostecko se počet pacientů na jednoho lékaře šplhá až na čtyři tisíce.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?