Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohřeb jako atribut úspěšnosti

Česko

U pravěkých indiánů ve Střední Americe patřila kremace původně k výsadám panovníka

MADRID Řekni mi, jak jsi pohřbil svého předka a já poznám, jakou máš společenskou prestiž. I takto lze interpretovat objev amerických archeologů v jižním Mexiku. Odkryli zde hrobky, které dokazují, že kremace zesnulých se ve Střední Americe praktikovala už před několika tisíci lety.

Hrobka mixtécké civilizace, v níž ležely zpopelněné ostatky, pochází z doby kolem roku 1100 před naším letopočtem, napsal španělský deník El Mundo.

Popel a stav kostí, objevených v obci Tayata v jihomexickém státě Oaxaca, ukazují značné změny v důsledku teplot odpovídajících procesu kremace. Ta se odehrála na stejném místě, kde pak byly ostatky uloženy.

Pohřby s kremacemi napovídají, že hierarchické odlišení ovlivňovalo pohřební rituály dlouhá staletí předtím, než vznikly městské státy.

Zavedení techniky mezi komunitami Mixtéků, jež měla zdůraznit společenské postavení zemřelé osoby, se datuje do doby před 3000 let, kdy se začaly poprvé objevovat dědičné rozdíly v hierarchickém postavení lidí ve Střední Americe.

Výzkum antropologů, zveřejněný v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) přišel se zásadním zjištěním ohledně počátku jistého společenského jevu: kdy se vesnické společnosti začaly hierarchicky diferencovat a status jejich člena se odrazil i v jeho smrti.

Po podrobném zkoumání barev, popela v pozůstatcích a dalších stop na pohřebišti došli vědci k přesvědčení, že společenské postavení zesnulého určovalo způsob, jakým bylo jeho tělo spáleno.

Pohřby starověkých civilizací jsou zobrazeny v historických dokumentech i takzvaných kodexech. Pohřební obřady, které zahrnovaly i kremaci, odrážely velký význam, který měla ekonomická diferenciace pro rozvoj života v komunitách.

Nálezy týkající se mixtéckých pohřbů jsou zatím nejranějšími příklady specifických kremačních aktů, jež byly doposud považovány za výhradní pro panovníky Mixtéků a Aztéků.

Mixtékové patřili spolu se Zapotéky k nejvýznamnějším civilizacím v Mesoamerice. Byli to vynikající metalurgové, zejména zlatníci - velkými pokladnicemi jejich řemeslných výrobků jsou zejména hrobky v Monte Albánu.

Vytvořili i vlastní piktografické písmo - zachované mixtécké kodexy poskytují informace o jejich životě. Jejich písmo se později ve zjednodušené podobě stalo základem aztéckých hieroglyfů. Stejně tak se Aztékové inspirovali v mixtéckých uměleckých řemeslech.

Autor: