29. července 2010 22:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohřeb Paumera bude v Poděbradském divadle, smuteční síň nestačila

Milan Paumer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Paumer | foto: ČTK

PRAHA Pohřeb Milana Paumera, člena skupiny bratří Mašínů, se bude konat v Poděbradském divadle. Obřad se měl původně uskutečnit v síni tamního hřbitova, která je ale pro očekávaných 400 hostů příliš malá.

Podle serveru iDNES.CZ na pohřeb minulý týden zesnulého Milana Paumera přijede několik stovek hostů. Právě proto se rodina po dohodě se zástupci města rozhodla přesunout obřad do Poděbradského divadla.

"Navrhli jsme uskutečnit pohřeb na tomto lepším místě, hřbitov má velmi malou obřadní síň," vysvětlila serveru místostarostka Poděbrad Jiřina Soukupová. V Poděbradech Paumer žil po návratu z emigrace.

Čtěte také

Na obřad se chystají i někteří politici. Podle médií by se chtěli obřadu zúčastnit například premiér Petr Nečas, ministr obrany Alexandr Vondra a předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová (všichni ODS). Na posledním rozloučení naopak bude pravděpodobně chybět třeba úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který má prý jiný program.

Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu. Při jejich činnosti "cestě na západ" zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což vyvolává v české společnosti stále nejednoznačné hodnocení.

Neshodnou se na něm ani historici. Někteří pokládají členy skupiny za hrdiny protikomunistického odboje. Jiní pochybují o tom, zda jejich ozbrojené akce komunistickému režimu více škodily, nebo spíš nahrávaly jeho propagandě, a zda byly oprávněné, když nebyla válka.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!