Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohřeb plný velkých hvězd

Česko

Poslední sbohem „králi popu“ - Včerejší rozloučení s Michaelem Jacksonem sledoval celý svět

Veřejné rozloučení s Michaelem Jacksonem bylo více hudební šou, než smutečním obřadem.

LOS ANGELES Včerejší pohřeb „krále popu“ Michaela Jacksona byl svým významem srovnán s olympijskými hrami, které se v hlavním městě Kalifornie uskutečnily před čtvrt stoletím.

Veřejné rozloučení, při kterém se střídaly projevy s hudebními vystoupeními, trvalo téměř tři hodiny a skončilo v deset hodin večer středoevropského času. Zúčastnili členové Jacksonovy rodiny, včetně jeho dětí, řada celebrit a na 20 000 diváků, kteří měli to štěstí a byli vylosováni z miliónů zájemců. Další stamiliony lidí na celém světě smuteční obřad sledovaly v televizi či na internetu.

Obřad zahájil po sedmé hodině večer americký zpěvák Smokey Robinson přečtením vzkazů od bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely a americké soulové legendy Diany Rossové. „Michael byl obrem a legendou hudebního průmyslu,“ citoval zpěvák Mandelova slova.

Za zpěvu gospelového sboru pak byla před pódium, kterému dominoval nápis „S láskou vzpomínáme na Michaela Jacksona - krále popu (1958 - 2009)“, donesena rakev se zpěvákovými ostatky. Po následujícím krátkém projevu duchovního Luciouse Smithe vystoupili zpěváci Mariah Careyová a Trey Lorenz s Jacksonovou písní I'll Be There. Po proslovu zpěvačky Queen Latifahové, která Jacksona označila za největší hvězdu na světě, zazpíval Lionel Richie Jesus Is Love.

Sestřih Jacksonových klipů a záběrů z jeho života předcházel vystoupení zpěváka Stevieho Wondera. „Tohle je chvíle, které jsem se nechtěl nikdy dožít ... potřebujeme Michaela tady, ale bůh ho asi potřeboval více,“ řekl Wonder. Společně na Jacksona vzpomínali hvězdní basketbalisté Kobe Bryant a Magic Johnson. Jennifer Hudsonová poté zazpívala Jacksonovu Will You Be There, v jejímž závěru zazněl z reproduktorů Jacksonův hlas, což vehnalo řadě přihlížejících slzy do očí. Dojatě vzpomínala i herečka Brooke Shieldsová, která vyprávěla, jak Jacksona poprvé ve svých 13 letech potkala.

V úplném závěru ještě vystoupili členové Jacksonovy rodiny. Krátce, ale velmi emotivně, vyjádřila své city zpěvákova jedenáctiletá dcera Paris Katherina Jacksonová. „Byl to ten nejlepší tatínek."

lidovky.cz

Zpravodajský server Lidových novin

MICHAEL JACKSON

Video a informace o rozloučení s „králem popu“

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...