4. dubna 2019 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Karneval v obřadní síni, žlutý závoj přes rakev. Lidé se rozloučili s Danem Nekonečným

Pohřeb zpěváka Dana Nekonečného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb zpěváka Dana Nekonečného. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Černá barva na čtvrtečním pohřbu extravagantního zpěváka Dana Nekonečného rozhodně nepřevládala. Tělo umělce pozůstalí oděli do tygrované košile a žlutého saka a podobně výstředně se oblékli i smuteční hosté. Umělce na poslední cestě doprovodil karnevalový průvod, který začal před jeho domem v Řeporyjích, kde zemřel. Nekonečný byl 26. března ve svých dvaapadesáti letech nalezen mrtvý. Poslední rozloučení se uskutečnilo odpoledne v pražském motolském krematoriu.

Extravagantní milovník života a zakladatel „ministerstva rozkoší“ měl rád třpytky, ohně a žlutou barvu. Podle své sestry Lenky a bývalé partnerky Zuzany Kardová byl do rakve uložen v havajské tygrované košili a kalhotách, žlutém saku, černých polobotkách a okolo krku měl havajský věnec. 

Vzpomínkový průvod na Dana Nekonečného.
Zpěvák Dan Nekonečný zemřel 26. března.

Stejnou ozdobu kolem krku mělo mnoho z desítek účastníků posledního rozloučení, kteří se ani nevešli do obřadní síně. Místo smutečních barev mezi přítomnými převládala žlutá. Mezi hosty byly například zpěvačky Eva Pilarová a Ilona Csáková nebo mim Václav Upír Krejčí.

„Neznám nikoho, snad kromě Jeana-Paula Belmonda, kdo by nosil prsteny a řetězy a vypadal u toho tak přirozeně,“ uvedl mimo jiné ve smuteční řeči Miloš Pokorný z dua Těžkej Pokondr. „Mikeši, ať se práší za kočárem!“ zakončil svou netradiční řeč.

Obřadní síň se poté proměnila v karnevalový rej, kde hovořil Nekonečný z projekčních obrazovek, plála pyrotechnika a vlnily se exotické tanečnice. Rakev pokrýval žlutý závoj a nechyběl Nekonečného oblíbe ný klobouk a plyšáci.

Náhlá smrt Nekonečného byla několik hodin obestřena tajemstvím. Cizí zavinění bylo vyloučeno, ale příčinu smrti odhalila až pitva. Byl to infarkt. Na srdeční problémy si zpěvák stěžoval v posledních pár letech.

Hity Šumu svistu

Nekonečný se narodil 29. června 1966 v Boskovicích jako Daniel Konečný. Před lety začínal ve skupině Laura a její tygři, než v roce 1990 založil vlastní formaci Šum svistu, jejíž produkce byla plná etnických a exotických prvků, muzika a zpěv se prolínaly s karnevalem, ohněm a tanečnicemi. 

Alba kapely Tančírna (1993) a Rytmy z Ráje (1994) se staly hity. Jeho sólovým projektem bylo album Nekonečný šum. Dva roky studoval obor herectví na DAMU a objevil se v několika filmech, například ve snímku Otakára Schmidta Eliška má ráda divočinu.

Proslul výpravami za šamany. Tvrdil, že si míchá různé kouzelné lektvary z bylin dovezených z amazonských pralesů. Mezi svými uměleckými kolegy byl velmi oblíbený. 

„Z Dana vždycky pršelo zlato. Když byl u nás na návštěvě, museli jsme dva týdny vyčesávat z našeho britského kocoura zlatý prach a tři týdny jsme ho luxovali. Dan byl jediný člověk, který mě donutil, abych se já - pohybové dřevo - na jevišti hýbala. Tanec tomu říkat nebudeme. Jsem z jeho odchodu v šoku a je mi to moc líto,“ řekla Eva Pilarová, se kterou Nekonečný nazpíval několik duetů.

ČTK, vagDavid Vagaday

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz