27. září 2016 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohřebáci kritizují ministerstvo: Papírové rakve nejsou ekologické a mohou se rozmočit

Papírová rakev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírová rakev | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Debata kolem chystaných změn v pohřebnictví se vyostřuje. Soukromé pohřební služby totiž mají zásadní výtky vůči ministerskému návrhu na změnu zákona a požadují jeho přepracování. Vadí jim například údajně neekologické papírové rakve nebo povinnost poskytnout pozůstalým bezplatně místnost na úpravu zesnulého. Ministerstvo ovšem považuje kritiku za absurdní.

Na jedné straně stojí Asociace pohřebních služeb v ČR podporovaná výrobci rakví či balzamovači, na straně druhé resort ministryně Karly Šlechtové coby předkladatel novely zákona o pohřebnictví, která je aktuálně projednávaná Legislativní radou vlády.

Nyní znepřátelené strany se shodují pouze v tom, že je zapotřebí po patnácti letech změnit české pohřebnictví. Zásadně se však rozcházejí v představě o tom, jak by měla reforma proběhnout.

Moc v rukou ministerstva

Nespokojené pohřebáky především dráždí státní dohled. Obávají se toho, že by se velká část rozhodovacích pravomocí soustředila v rukou úředníků ministerstva. Sami pak požadují, aby se pravomoci více rozptýlily – k živnostenským úřadům, hygienické službě či České obchodní inspekci.

Kontroverzní reakce vyvolávají především papírové rakve. Zatímco firmy zabývající se pohřebnictvím je chtějí zrušit, ministerstvo by je rádo zachovalo, byť v poněkud vylepšené podobě. Zástupcům pohřebních služeb, kteří jsou podepsaní pod 120stránkovým dokumentem s připomínkami vůči ministerstvu, vadí apel na užívání vhodnějších organických materiálů při výrobě ekologických rakví.

Podle šéfa Asociace pohřebních služeb Jaroslava Mangla se předkladatelé novely jen snaží mást veřejnost. Papírové rakve vyrobené z kartonu podle něj a jeho kolegů totiž nejsou tak ekologické, jak tvrdí výrobci, a to kvůli obsaženým chemikáliím i vyšší spotřebě plynu při kremaci. Potíž vidí i v tom, že papírové rakve nevydrží tolik jako ty dřevěné.

„Musíme připomenout případy, kdy se dno papírové rakve rozmočilo a nebožtík vypadl na zem i přes nepromokavý papír na dně rakve. V márnici také dochází k nabobtnání víka rakve, proto ho nejde po identifikaci před obřadem zavřít bez poškození,“ líčí Mangl.

Výtky obchodníků mají ovšem jednu zásadní trhlinu. I ty nejlevnější třívrstvé rakve z kartonu, které lze pořídit za šest set korun, jsou totiž právě z obavy před poškozením speciálně vystlané silnou tkaninou. Většinou se navíc vyrábějí rakve s více než třemi vrstvami a musí podléhat přísným pravidlům stanovených státem.

„Ani jednou za dvacet tři let, co papírové rakve vyrábím, jsem se s ničím takovým nesetkal,“ podivuje se výrobce papírových rakví Josef Menoušek, který je označovaný za českého průkopníka ekologických schránek. Připomínku kritiků ministerské novely považuje jen za snahu prodávat dražší rakve.

Rakvím se soukromí pohřebáci věnují i na dalších stranách dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Odmítají tak například i navrhovanou možnost pohřbívání bez rakví do hrobu či hrobek, u kterých trvají na používání tvrdých dřev a zinkové vložky podle současné úpravy.

Samotné rakve by pak podle připravovaných pravidel měly být vyráběny z jakéhokoli materiálu, ať už dřeva, papíru či ratanu, pokud splní podmínky pevnosti, hygieny a ochrany životního prostředí. Papírové schránky na mrtvá těla by se měly nově vyrábět vždy alespoň z pěti vrstev.

Jenže i v tom jsou zástupci pohřebních služeb kritičtí. Vadí jim, že by novela umožňovala vyrábět rakve z měkkého dřeva, které se v hrobce poměrně rychle rozpadne.

„Následkem toho nebožtík vypadne do hrobky, nebo budou jeho části viset na příčných trubkách v hrobce. Kdo bude platit exhumace? I obyčejný úklid hrobky se jeví jako exhumace. V konečném efektu to poškodí zákazníka,“ vyčítají ministerstvu.

Místnost pro pozůstalé zadarmo

Soukromé pohřební služby dále kritizují ministerskou novelu kvůli povinnosti nabízet bezplatné zapůjčení místnosti pozůstalým. V ní by pak směl omezený počet lidí upravit rakev a ostatky zemřelého.

„V demokratické společnosti nelze kohokoliv nutit něco bezplatně zapůjčovat a navíc nařizovat umožnění přístupu neproškolených osob do privátních podnikatelských prostor,“ brání se zástupci pohřebních služeb s tím, že novela zákona už nijak neurčuje, jak by se postupovalo v případě úrazu nebo nákazy osob jakoukoli nemocí. „Taková místnost navíc podléhá kolaudaci, a tedy požadavkům stavebního řadu i hygieny,“ vadí jim.

Papírová rakev s ozdobnou krajkou - ilustrační

A tím jejich seznam výtek nekončí, připomínek k ministerské novele mají desítky. Ministerstvo však většinu z nich považuje za nepodstatnou. „Požadavky Asociace zastavit práce na novele a začít od začátku s absurdními návrhy, které zvyšují pohřební útraty, jako například zákaz pohřbu bez obřadu nebo stanovení pohřbívací povinnosti blízkým osobám zemřelému, považuje ministerstvo za zcela nepřijatelné, za snahu oddálit platnost připravované novely a konzervovat do jisté míry současný nevyhovující stav,“ uvádí za ministerstvo pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Skandály a opakované stížnosti

Potřeba novelizovat zákon o pohřebnictví prý souvisí s dlouhodobými problémy, opakovanými stížnostmi občanů i odhalenými skandály v práci některých pohřebních služeb. Dopady takového chování jsou o to horší, že se s chybami či záměrným zanedbáním povinností setkávají klienti v těch nejtěžších životních chvílích. Někdy dokonce naráží na problémy při samotném smutečním obřadu.

Právě z toho důvodu chce ministerstvo posílit posílit kontroly v pohřebnictví. „Novela zákona o pohřebnictví posiluje posmrtná práva člověka, aby i s jeho ostatky bylo zacházeno slušně,“ podotýká mluvčí ministerstva.

Pohřebnické firmy ale resortu Šlechtové vytýkají nejen obsah, ale i formální nedokonalosti připravované úpravy. Například nesprávnou terminologii, příliš obecné pojmy, které chce prý ministerstvo zbytečně začlenit do zákona nebo zachování některých povinností pro provozovatele, bez nichž by prý úroveň českého pohřebnictví klesla. Jde například o podmínku vlastnit alespoň dvě pohřební auta, aby nedocházelo k tomu, že v jednom autě převážejí i několik mrtvých těl najednou.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!