14. července 2011 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohřebáci zaměnili nebožtíky, obřad se zdržel

Rakev (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakev (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ŠTÍTINA Pohřební služba ve středu při pohřbu ve Štítině na Opavsku zaměnila dva nebožtíky. Pozůstalí zjistili až na obřadu, že je v rakvi jiný muž. Museli proto hodinu čekat, než pohřební služba přiveze správného nebožtíka. Policie zatím celou událost nevyšetřuje.

"Bohužel k této smutné události došlo. Byl jsem na pohřbu, protože se jednalo o naši významnou osobnost, která se v minulosti v obci hodně angažovala v kopané," uvedl starosta Štítiny Štěpán Koník.

Ten se dozvěděl o problémech se záměnou zesnulého od pracovníků, kteří obřad připravovali. "Přišel jsem na pohřeb o půl třetí a řekli mi, že došlo k záměně. Pravého zesnulého dovezla pohřební služba až o půl čtvrté, až pak mohl začít obřad," vylíčil starosta. Podle něho byli příbuzní velmi pohoršeni. "Samozřejmě byli pobouřeni, což se jim ani nedivím, protože je to velice nepříjemná záležitost," dodal starosta.

Mluvčí opavské policie Dagmar Schindlerová řekla, že zatím událost nevyšetřují. "Nikdo nám ji zatím neoznámil. Ani nevíme, jestli by se jednalo o nějaký trestný čin," uvedla. Rodina by se zřejmě měla domáhat odškodnění formou občanskoprávní žaloby u soudu za duševní újmu.

Místo pohřbu tělo omylem zpopelnili
Podobný případ se stal v roce 2007. Na záměnu přišli pozůstalí jedné z žen při smutečním obřadu v Třešti na Jihlavsku, když po otevření víka rakve zjistili, že v ní neleží jejich babička. V krematoriu pak zaměstnanci shledali, že tělo pětaosmdesátileté ženy už den před tím zpopelnili, ačkoliv ho příbuzní chtěli uložit do hrobu. Jihlavská pohřební služba pak pozůstalým při mimosoudním vyrovnání vyplatila odškodnění 120.000 korun.

Policie tehdy konstatovala, že při záměně těl dvou zemřelých žen se nestal trestný čin ani přestupek.

ČTK