Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohřební šaty pro návštěvníky Mikulova

Česko

MIKULOV Zrestaurované pohřební šaty Václava Viléma Lobkowicze (1592 až 1621) se stanou v příští turistické sezoně novou atrakcí muzea v Mikulově na Břeclavsku sídlícího v tamním zámku.

Obnova oděvu trvala dva roky. Jeho zadní část byla rozpadlá na drobné kousíčky, které podle historiků s mírnou dávkou nadsázky připomínaly puzzle. „Šaty jsou unikátní výpovědí nejen o jejich vlastníkovi, ale i o době, v níž vznikly,“ řekla pracovnice muzea Dobromila Brichtová.

Podle střihu a zvoleného materiálu vznikl oděv v Itálii, a to patrně v oblasti Milána či Benátek. Unikátní je zvolený dekor – drobné kytičky. Takové šaty si mohli dovolit jen nejbohatší obyvatelé tehdejšího moravského markrabství.

Výstava ze záhrobí Nápad vytvořit expozici pohřebních šatů vznikl v roce 2006 při výzkumu v hrobce mikulovského kostela svatého Václava. Když tehdy vědci otevřeli sarkofág Markéty Františky Lobkowiczové, za svobodna Dietrichsteinové (1597 až 1617), zjistili, že se ve velmi dobrém stavu dochovaly nejen její ostatky, ale také oděv.

Šlechtična měla i po staletích dochovaný účes, a získala proto přezdívku Vlasatá Markéta. Muzejníci v roce 2007 vystavili ve vitríně, v níž je udržováno stabilní klima, její živůtek, sukni i sametový váček se smotky vlasů. Markéta zemřela při porodu v pouhých 20 letech. O prohlídku jejích šatů je velký zájem. Zámek proto vystaví i pohřební šaty jejího manžela Václava Viléma.

Jejich obnova byla ale pro restaurátorku Vendulku Otavskou podstatně složitější. Drobné kousíčky ze zadní části kabátce a kalhot, z nichž by při zafoukání zbyla jen změť látek, musela postupně našít na hedvábný podklad a ten pak přišít k předním původním částem oděvu. Muzeum vystaví také punčochy, hedvábný límec a plyšovou pohřební čepici šlechtice.

Pohřební šaty jsou nejen zajímavou atrakcí, ale i důležitým studijním materiálem. Stále se například neví, zda punčochy Václava Viléma byly upleteny ručně či strojově. Jeho oděv bude vystaven ve speciální vitríně vedle šatů jeho manželky.

Zdobené a dokonale propracované Markétiny šaty jsou příkladem španělské módy horních vrstev společnosti. Po vzoru vídeňského dvora je hojně nosila i moravská šlechta. Václav Vilém zemřel krátce po Markétě v poměrně mladém věku.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....