Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohřebníci ovlivňovali ceny ústavů

Česko

  11:06
BRNO - Sdružení pohřebnictví v ČR dostalo od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu za ovlivňování cen pohřebních ústavů. Nařízení, které dávala svým členům, mohly vést ke sjednocování cen konkurentů, což mohlo poškodit zákazníky.

Sdělil to mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Verdikt je zatím nepravomocný, sdružení se proti němu odvolá. Pokutu zřejmě budou muset zaplatit členové sdružení, samo sdružení na ni
peníze nemá. "Jsme dobrovolné sdružení, které žije z dobrovolných
příspěvků," uvedl tajemník sdružení Josef Hájek. Sdružení má kolem 140 členů. Od roku 2002 do současnosti přijalo několik předpisů, které podle antimonopolního úřadu vedly k narušení hospodářské
soutěže na trhu pohřebních a souvisejících služeb, uvedl Chalupa.

Úřadu vadí například části takzvaného Kodexu cti a několika dalších příruček. Sdružení v nich mimo jiné nařizuje svým členům nepožadovat za své služby ceny nižší, než jsou ceny obvyklé. Zároveň dávalo členům jakýsi návod na stanovení ceny a zakazovalo podávat informace srovnávající ceny mezi konkurenty.

"Ze všech těchto materiálů vyplývá přímá snaha ovlivnit tvorbu ceny
konkrétních služeb poskytovaných členy sdružení," uvedl Chalupa s tím, že si pak zákazníci v některých případech nemohou vybrat výhodnější nabídku, protože ceny ústavů mohou být jednotné. Sdružení už dokumenty upravilo. "I když se domníváme, že v nich nebylo nic, co by mohlo narušovat soutěž," uvedl Hájek.

Sankce není první v oblasti pohřebnictví. V roce 2005 vyměřil úřad pokutu 900.000 korun společnosti A.S.A. TS Prostějov, která odmítala poskytovat služby v prostějovské obřadní síni podnikateli Pavlu Makovému. Tím podle ÚOHS zneužila svého dominantního postavení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!