Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohřešovaný chlapec byl zabit

Pětiletý Jan Rokos z Tábora, který v srpnu zmizel se svou matkou, byl zavražděn.

Chlapcův otec obviňuje policii a soudy z liknavosti.

PRAHA Čtyři měsíce marně hledali policisté pětiletého Jana Rokose z Tábora. Chlapce unesla jeho matka Antonie Stašková, která se nechtěla smířit s rozhodnutím soudu, jenž dítě svěřil do péče otce Romana Rokose. Teď je kromě únosu podezřelá, že svého syna zavraždila.

Janovo tělo objevili v pátek pozdě večer při náhodné kontrole areálu bývalého kravína v Českých Zlatnících na Mostecku mostečtí městští strážníci. Bylo ukryté v dece za zadními sedadly automobilu Ford Escort, s nímž matka a její současný přítel cestovali po republice a skrývali se před policií.

Přivolaný lékař zjistil, že dítě zemřelo násilnou smrtí. Její příčinu a dobu určí pitva. Podle neoficiální verze matka dítě zabila už 9. prosince a pak se svým partnerem hledala místo, kde se těla zbavit. V kufru vozidla byly podle svědků nástroje, které měly sloužit k zakopání těla.

Policie zatím bližší podrobnosti tají. „O způsobu provedení vraždy není v tomto stadiu vyšetřování možné cokoli sdělit. Případ ještě není zdokumentován a soud ještě ani nerozhodl o vazebním stíhání obviněných,“ uvedla mluvčí severočeské policejní správy Jarmila Hrubešová.

Osmatřicetiletá Stašková i její devětačtyřicetiletý partner byli zadrženi. O uvalení vazby by měl soud rozhodnout dnes. Matce, kterou už policisté obvinili z vraždy, hrozí až výjimečný trest.

Stašková syna Jana unesla v srpnu ze svého bydliště v Chebu poté, co dítě soud v Táboře svěřil do péče otce Romana Rokose. Otec se od té doby marně snažil místo synova pobytu vypátrat. Obrátil se na policii, a když nebyl s její prací spokojen, o víkendech pátral po republice na vlastní pěst. S žádostí o pomoc se obrátil i na kancelář ombudsmana. Stěžoval si, že od rozhodnutí soudu do doby zmizení syna policie nedokázala přimět matku, aby soudní verdikt respektovala a Jana Rokose vydala.

Stejně liknavě si policisté podle něj počínali i v okamžiku, kdy jim nahlásil chlapcovo zmizení. „Nahlásil jsem jim to okamžitě, když odjeli. Tam to ale řešili tak, že se to sepsalo a někam založilo,“ uvedl Rokos pro ČTK.

Na postup policie chce podat stížnost. Policisté totiž nic nedali na jeho upozornění, že chlapcův život může být ohrožen.

Rokos při svém soukromém pátrání zjistil, že jeho bývalá partnerka měla před Janem už tři děti. Dvě za nevyjasněných okolností brzy zemřely udušením, policie ale ani jeden případ nevyšetřovala. Třetí jí odebral soud kvůli týrání. Bývalá partnerka Rokosovi také vyhrožovala, že než aby mu syna vydala, raději oba zabije.

Podle Marie Vodičkové z Fondu ohrožených dětí jde o další důkaz, že se v ČR ochrana ohrožených dětí podceňuje. „Je známá věc, že jsme na tom v oblasti ochrany dětí v porovnání s vyspělými zeměmi špatně. Svědčí o tom například i vysoké procento týraných dětí u nás,“ konstatovala Vodičková. „V posledních letech se u nás posilují rodičovská práva a nadřazují se právům dětí.“

Pokud existovaly pochybnosti o osudu předchozích tří dětí, přičemž dvě zemřely a třetí muselo být matce odebráno, měl soud podle Vodičkové ihned předběžným opatřením Jana Rokose odebrat a předat otci. „Informace byly tak alarmující, že měl soud přikročit i k dalším opatřením. Například je možné v takových případech stanovit právo syna vidět jen v přítomnosti otce,“ řekla Vodičková.

***

„Případ ještě není zdokumentován a soud ještě ani nerozhodl o vazebním stíhání obviněných.“

Na postup policie si chce otec stěžovat. Policisté totiž nic nedali na jeho upozornění, že chlapcův život může být ohrožen.

Autor: