Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pojďte ke mně na stáž, láká studenty Tuhý. S Policejní akademií ale nespolupracuje

Česko

  6:11
PRAHA - Celkem dva týdny může vybraný uchazeč „stínovat“ policejního prezidenta Tomáše Tuhého při práci. Prezidium se totiž zapojilo do kampaně Proč by ne?, která vybírá stážisty nejen do úřadů veřejné správy. Ačkoli nabídka také přistála na studijním oddělení Policejní akademie, s vysokou školou specializovanou právě na policisty Tuhý jinak paradoxně nespolupracuje.

Policejní prezident Tomáš Tuhý láká studenty k sobě na stáž. foto: Kampaň Proč by ne?

„Zajímá vás, jaké to je šéfovat všem českým policistům? Chtěli byste si vyzkoušet práci v čele Policejního prezidia?“ láká fialový plakát s fotkou policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Přitáhnout má mladé lidi ve věku 18 až 24 let. A nabídka stáže na Policejním prezidiu zmiňuje i to zřejmě nejatraktivnější: „(Chtěli byste si) doplnit svůj životopis o stáž u prezidenta?“

Takzvaně stínovat policejního prezidenta bude vybraný zájemce letos v červnu po dobu dvou týdnů. „Nahlédnete do pracovního programu policejního prezidenta, budete sledovat jeho práci na prezidiu i v terénu, budete jeho stínem,“ stojí dále v inzerátu.

Ačkoli má stáž oficiálně začít už příští měsíc, program ještě není znám. „Stáž studenta nás zajímá, bereme to jako podporu náborové kampaně. Zatím není nikdo vybrán a ještě není přesně rozhodnuto o termínu,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková. „Při nejlepší vůli program konkretizovat nemůžu,“ doplnila ještě. Otázkou rak zůstává, jak se prezidium například vypořádá s probíráním utajovaných skutečností. Lidé z okolí policejního prezidenta musejí mít alespoň ty nejnižší bezpečnostní prověrky

Čísla? To je interní záležitost

Stáž byla vypsaná v programu kampaně Proč by ne?, kterou organizuje europoslankyně Martina Dlabajová (ANO). Slibuje si „propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti“ a má nalákat ty, kteří chtějí zapracovat na své kariéře. Ani oni ale zatím nedokáží popsat, jak přibližně bude „stínování“ policejního prezidenta vypadat a čemu všemu bude vybraný účastník přítomen.

Tvorba programu prý záleží také na přání vybraného uchazeče. „Je to individuální, záleží to na nich. My jim kandidáty předáme a program budou utvářet oni (Policejní prezidium). Pokud vybereme někoho například s diplomatickým zájmem, stáž se podle toho upraví. Záleží na tom, jakou představu má uchazeč,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Barbora Janečková z kanceláře europoslankyně, která má kampaň na starosti.

(Stážista) nebude moci být s panem prezidentem pořád. Také z bezpečnostního hlediska víme, že nebude přítomen některým jednáním, ale rozšíří si obzory, setká se se zajímavými lidmi,“ popsala hrubé obrysy mluvčí Janečková. prověrky

Policejní prezident v klasické uniformě

Fialový leták s nabídkou stáže na Policejním prezidiu dorazil také na studijní oddělení Policejní akademie. I její studenti se do programu mohou přihlásit. Jinak ale spolupráce mezi prezidiem a akademií nefunguje. „Ne, to, nemáme,“ uvedla policejní mluvčí Macalíková na dotaz, zdali prezidium podobné stáže pořádá přímo pro Policejní akademii či mají dohodnutou jinou formu spolupráce.

Podle Františka Hřebíka, prorektora pro zahraniční styky a vnější vztahy, přišla nabídka možného partnerství před pár měsíci.

„Zástupci civilních studentů se za přítomnosti vedení Policejní akademie s policejním prezidentem sešli. Obě strany vyjádřily vzájemnou vůli blíže spolupracovat. Pan policejní prezident nabídl studentům několik forem spolupráce jako přednášková činnost na aktuální trendy či spolupráce v oblasti sportu a nechal otevřenou cestu dalším návrhům,“ popsal Hřebík jednání. Studentská kurie prý nyní hledá možnosti, jak této nabídky využít.

Zájemci mohli přihlášky posílat do 18. května. S jakým zájmem se stáž u Policejního prezidenta Tuhého potýká, ale mluvčí Janečková nechtěla sdělit. „Je to naše interní záležitost, počty přihlášených nezveřejňujeme,“ sdělila. Stáže se zatím konaly například ve společnosti Nestlé, v redakci měsíčníku Elle nebo na rezortu ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Autor:

Mohlo by vás zajímat