130 let

Pojištění versus fondy

Česko

Na penzijní připojištění přispívá stát, životní pojištění zase poskytuje záruky rodině. Fondy životního cyklu mohou oba produkty překonat svou výnosností.

Možností, jak zhodnocovat úspory na důchod, je několik, nejčastěji se setkáváme s penzijním připojištěním a životním pojištěním. Alternativou je investování do fondů životního cyklu. Každý produkt má své výhody a nevýhody a často se vyplatí je zkombinovat.

1. PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

Výhody Ve prospěch penzijního připojištění mluví hlavně podpora státu. Doporučuje se spořit 1500 Kč měsíčně a maximalizovat státní příspěvek (150 Kč) i daňový odpočet, který bude takto činit 12 000 Kč ročně. Kladem penzijního připojištění je i to, že na něj přispívá velké množství zaměstnavatelů, je to totiž výhodné pro ně (příspěvky do výše 3%ročního vyměřovacího základu zaměstnance pro účely sociálního zabezpečení jsou daňově uznatelným nákladem) i pro zaměstnance (z příspěvku se neplatí pojistné). Pozitivem je nakonec i bezpečnost této varianty, penzijní fondy nemohou svým klientům naspořené peníze znehodnocovat, přinejhorším můžete zůstat na nule.

Nevýhody S poslední výhodou souvisí i hlavní negativum: penzijní fondy moc nevynáší (viz tabulka zhodnocení), a to zejména zvážíme-li, že mají vaše peníze ve své péči po skutečně dlouhé období. Aby se nedostaly do minusu, investují fondy velmi bezpečně: do dluhopisů a peněžních fondů. To by mohla změnit chystaná penzijních reforma.

Na penzijní připojištění budete nadávat i ve chvíli, kdy se ho rozhodnete předčasně ukončit a zažádáte o vyplacení odbytného. Budete muset odvést 25% daň, a navíc vrátit státní příspěvky, případně i dodanit příjmy, o které jste si v minulosti díky smlouvě o penzijním připojištění snížili základ daně.

Daň výnosů budete platit i v případě, že vám smlouva klasicky skončí po dosažení 60 let, sazba je 15 %. Pokud se stejně jako většina pojištěnců rozhodnete pro výplatu penze formou jednorázového vyrovnání, 15% dani neuniknou ani příspěvky od zaměstnavatele.

2. ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Výhody Daňově zvýhodněno je i kapitálotvorné životní pojištění, pokud smlouva trvá alespoň pět let a v době jejího skončení vám bude alespoň 60. Maximální roční odečitatelná položka je jako u penzijního připojištění 12 000 Kč. Jak již plyne z názvu, jde kromě úspor hlavně o pojištění života, tedy zabezpečení vašich blízkých v případě smrti živitele rodiny. Zhodnocování prostředků na důchod je spíše doplňková funkce tohoto produktu.

Investiční životní pojištění je varianta, která vám navíc umožní ovlivňovat nakládání s vašimi prostředky. Máte tak šanci na vyšší zhodnocení, cenou je však absence záruk - u investičního životního pojištění není výnos garantován.

Nevýhody Zdanění výnosů 15% daní je vadou na kráse i u životního pojištění, a stejně jako u penzijního připojištění je velmi nevýhodné předčasné ukončení smlouvy. Často zmiňovaným negativem jsou i vysoké náklady související s tím, že jde především o pojistný produkt. Osud ukládaných peněz je navíc poměrně nejasný, prostředky se rozděluji na pojistnou a investiční složku, část zmizí na poplatcích.

3. FONDY ŽIVOTNÍHO CYKLU

Výhody „Hlavní předností těchto fondů je bezpochyby jejich výnosnost, která předstihuje jiné produkty dlouhodobého spoření. Programy jsou zároveň velmi flexibilní a transparentní,“ vyzdvihuje Tomáš Rampula ze společnosti AWD. Transparentností se myslí jasné účtování poplatků a informovanost investora o tom, jak přesně si jeho finance v danou chvíli vedou.

Flexibilita potom souvisí s možností investování ukončit i před stanoveným horizontem. Po šesti měsících jsou výnosy od daně osvobozeny. „Pokud se klient dostane do finančních obtíží, má možnost podílové listy fondů životního cyklu kdykoli odprodat. Výstupní poplatek není účtován, vysvětluje Hana Trhoňová z České spořitelny.

Nevýhody Negativem je negarantovaný výnos a v současnosti i fakt, že produkt na našem trhu začíná, a jeho výnosnost tedy nelze přesně posoudit, leda na příkladech ze zahraničí. Nevýhodou jsou i poměrně vysoké poplatky účtované procentní srážkou z investice.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás