Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pojišťovna AIG dostane dalších 30 miliard dolarů

Česko

NEW YORK Americká pojišťovna American International Group (AIG), která byla prohlášena za příliš velkou na to, aby ji stát nechal zkrachovat, dostane další finanční injekci. Vláda do ní napumpuje dalších až 30 miliard dolarů, tedy zhruba 678 miliard korun.

Společné prohlášení včera vydalo americké ministerstvo financí s AIG jen několik minut předtím, než pojišťovna zveřejnila svou čtvrtletní ztrátu. Ta činí 61,7 miliardy dolarů, tedy 1,4 bilionu korun – a jedná se o čtvrtletní rekord v historii amerických korporací. Tento propad způsobily ztrátové investice, odpisy majetku a náklady na restrukturalizaci, které byly mnohem vyšší než provozní zisk vlastních pojišťovacích divizí.

Pojišťovna AIG již od státu dostala kolem 150 miliard dolarů a vláda USA v ní drží kolem 80 procent. Včera ohlášená pomoc pojišťovně zahrne i vstřícnější podmínky pro dřívější vládní investice do akcií AIG a nižší úrokové sazby na úvěry od státu.

V reakci na nové nepříznivé výsledky AIG ministerstvo a centrální banka Fed přepracovaly celkovou vládní podporu této obří pojišťovně. „Snaží se ochránit globální finanční systém před naprostým kolapsem,“ cituje agentura Bloomberg Phillipa Phana, profesora managementu z Johns Hopkins Carey Business School v Baltimoru.

Podle nového plánu by Fed měl také převzít podíly ve dvou zahraničních divizích pojišťovny. Získá tak i asijskou American International Assurance Co. a American Life Insurance Co., která podniká v pěti desítkách zemí. Na druhou stranu AIG nebude muset Fedu splatit 38 miliard dolarů půjček s úroky.

V reakci na další krok na záchranu AIG její akcie nejdříve rostly, ale pak je stáhla dolů rekordní ztráta pojišťovny. Akcie AIG se nyní obchodují zhruba za 42 centů. Ještě před rokem se přitom prodávaly za více než stonásobek. Jedna akcie tehdy stála 49,50 dolaru. Kvůli finanční krizi tak AIG ztratila téměř celou tržní hodnotu.

***

„Snaží se ochránit globální finanční systém před naprostým kolapsem.“

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...