19. října 2017 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pojišťovna nechtěla zaplatit matce dvou dětí biologickou léčbu rakoviny. Nakonec změnila názor

Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Matce dvou dětí Pavle Dandové odmítla Česká průmyslová zdravotní pojišťovna uhradit náklady na efektivní biologickou léčbu rakoviny. Názor změnila několik dní poté, co se o případ začala zajímat média. Léčebný proces, který stojí každé tři týdny 96 tisíc korun, se nakonec rozhodla zaplatit.

Dandové lékaři namísto chemoterapie doporučili biologický lék Lartruvo, díky němuž by měla dvojnásobnou šanci na uzdravení. Biologická léčba navíc na rozdíl od chemické neoslabuje celé tělo, protože je cílenější. Pojišťovna ji ale odmítla uhradit s tím, že existuje levnější alternativa právě v podobě chemoterapie. Dandová zvažovala, že získá peníze prodejem vlastního bytu, případu si ale všimla MF Dnes. Když o něm informovala čtenáře, pojišťovna své rozhodnutí změnila.

„I přesto, že se paní Dandová proti našemu rozhodnutí o zamítnutí léčby neodvolala, po konzultacích s předními členy České onkologické společnosti jsme znovu posoudili tento případ a přijali mimořádné opatření,“ oznámila mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Podle ní pojišťovna vnímá příběh pacientky „velice citlivě“ a obdivuje ji za to, že boj s nemocí nevzdává.

17.října 2017 v 09:41, příspěvek archivován: 19.října 2017 v 13:37

DÍKY OBROVSKÉ PODPOŘE, KTEROU JSTE VŠICHNI PROJEVILI, DNES DOPOLEDNE ČPZP PŘEHODNOTILA SVÉ ROZHODNUTÍ A MOU LÉČBU BUDE HRADIT.

Po zveřejnění článku o jejích problémech se paní Dandové ozvalo mnoho lidí, kteří jí chtěli pomoci.  „Masivní vlna podpory mě dojala a moc všem děkuji. Já mám nyní problém, kde vzít peníze na léčbu, vyřešený. V podobné situaci je ovšem řada dalších lidí. Proto pracuji na založení nadace, která se bude snažit pomoci,“ řekla pro iDnes.cz.

Pojišťovna udělala chybu

Mezi potřebné v současné době patří například Miroslav Červenka. Má stejnou diagnózu jako Dandová a postrádá finance na tutéž léčbu. Všeobecná zdravotní pojišťovna ji odmítla uhradit, Městský soud v Praze jí ale v červenci uložil, aby své rozhodnutí přezkoumala.

Podle expertů se Česká průmyslová zdravotní pojišťovna dopustila pochybení. „Zákon hovoří o tom, že pacient se může domoci nasazení nehrazeného léku v případě, kdy tento lék nemá alternativu. Nicméně to se musí posuzovat i z hlediska újmy pacienta. Invazivní chemoterapie, která tělo pacienta poškodí, nemusí být vnímána z pohledu zákona jako přijatelná alternativa,“ uvedl odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Nově povoleným, moderním lékům trvá poměrně dlouhou dobu, než se dostanou do sazebníků pojišťoven. To bývá příčinou problémů s placením léčby.

Lidovky.cz